İran'dan gözdağı

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "İstemesi halinde ABD'den zenginleştirilmiş uranyum alabileceklerini" söyledi.

07 Ekim 2009 Çarşamba, 13:26
Abone Ol google-news

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bakanlar kurulu toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, İran-Batı arasındaki müzakereler ve zenginleştirilmiş uranyum ihtiyacı konularına değindi.

Tahran'daki reaktör için yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum ihtiyaçlarını dışarıdan karşılamak istediklerini belirten Ahmedinejad, "Zenginleştirilmiş uranyum ihtiyacımızı ABD de dahil isteyen her ülkeden temin etmek istiyoruz" dedi.

Ahmedinejad, bu konudaki önerilerine bazı ülkelerin olumlu cevaplarının değerlendirildiğini ve yakın bir gelecekte bir sonuca ulaşılmasını umduklarını ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı, 5 artı bir ülkeleriyle 1 Ekim'de Cenevre'de yapılan müzakereleri olumlu bulduklarını, bazı ülkelerin geçmişe nazaran tutumlarında olumlu değişiklikler gözlendiğini söyledi.

İran ve ABD temsilcilerinin Cenevre'de ayrı görüşmesiyle ilgili bir soruyu cevaplayan Ahmedinejad, "Siyonist rejim dışında bütün ülkelerle işbirliğinde sınır tanımıyoruz" ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, Buşehr nükleer tesislerinin tam kapasiteyle faaliyete geçmesine ilişkin teknik sorunların giderilmeye çalışıldığını, tesislerin en kısa sürede hizmete açılmasını ümit ettiklerini kaydetti.