İşçi yıla kayıpla giriyor

Binlerce işçi sözleşmeleri sona erdiği için yeni yıla işsiz girecek. KİT’lerdeki 80 bin taşeron çalışanın kadro beklentisi bu yıl da gerçekleşmedi.

28 Aralık 2018 Cuma, 22:14
Abone Ol google-news

 

Gelecek yıl geçerli olacak asgari ücret 2 bin 20 lira olarak belirlenirken, Türk-İş’in son araştırmasına göre bir çalışanın yaşama maliyeti 2 bin 393 liraya çıktı. İşçi yeni yıla 373 lira eksik ücret alarak başlayacak. 101 lira ile 150 lira arasında destek alacak olan işverenler mutlu. Taşerondan kadroya ve belediye şirketlerine geçirilen taşeron işçilerin ücret zamlarına asgari ücretteki artışın yansıtılıp yansıtılmayacağı netleşmezken, Toplum Yararına Programlar’da (TYP) 9 ay çalıştırılan işçiler yıl sonunda yine işsiz kaldı. Yeni yıla girerken işçi tarafındaki tablo şöyle:

-İŞKUR TYP kapsamında çalışan işçiler yeni yıla işsiz girecek.

-Çaykur başta olmak üzere mevsimlik işçiler, yeni yıla da aynı sorunlarla giriyor.  

-Kamuda kadroya, belediyelerde belediye şirketlerine geçirilen işçilerin ücretleri 2020 sonuna kadar 6 ayda bir yapılacak yüzde 4’lük zamlara bağlandı. 1 milyona yakın işçi yeni yılda nasıl zam alacağını hala bilmiyor.

-Hükümet taşeron çalışan KİT’lerdeki yaklaşık 80 bin işçi için düzenleme yapmadı. İşçiler yeni yıla da yine kadrosuz girecek.