İşçiden sendikaya 'üyene sahip çık'

Mersin’de işten atıldıkları için önce direnişe ardından açlık grevine başlayan işçiler, üyesi oldukları Kristal İş Sendikası’na ‘yanımızda olun’ çağrısında bulundu.

23 Aralık 2015 Çarşamba, 22:46
Abone Ol google-news

Teknolojik yenilenme gerekçesiyle işten çıkarılan sendika ile işverenin anlaşması üzerine işe dönemeyin işçilerin başlattığı direniş önce açlık grevine ardından İstanbul yolculuğuna dönüştü. İşçiler üyesi oldukları Kristal İş Sendikası’na üyelerine sahip çıkması çağırsında bulundular.

Mersin’de Kristal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Şişecam’a bağlı Anadolu Cam, Paşabahçe ve Trakya Cam fabrikalarında 200 yakın işçinin işten çıkarılması üzerine 2 Kasım’da başlayan direniş açlık grevi ile devam ediyor.

Ayrıca Mersin’de direnişte olan cam işçilerinden oluşturulan bir heyet de dün görüşme yapmak için fabrikada örgütlü sendika Kristal-İş Genel Merkezi’ne geldi.

Açlık grevi ile ilgili grev çadırı önünde basın açıklaması yapan işçiler, üyesi oldukları Kristal-İş ile Şişecam’ın anlaşarak kendilerini işten çıkardıklarını dile getirdiler. Kristal-İş’in arkalarında olmadığını ifade eden işçiler, çünkü yerlerine asgari ücretle çalışacak işçiler alarak daha az zamla işçiler üzerinde korku imparatorluğu kurmaya çalıştıklarını ifade ettiler.

 

Bu iş burada kalmaz

Öte yandan Mersin’de işçilerin sendikaları tarafından da kendi kaderlerine terk edildiği dile getiren bazı işçiler, işçileri memnun edecek bir gelişme ve çözüm bulunmadığı takdirde, işlerin burada kalmayacağını, haklarını almak için ne gerekiyorsa yapacaklarını söylediler.