İşçilere pankart zulmü

Erzurum'da yatırım maliyeti 185 milyon lira olan DSİ'ye ait 33 tesisin temel atma töreni boyunca DSİ'nin hazırladığı pankartları işçiler taşıdı. Yaklaşık 2.5 saat süren tören boyunca iki ucunda tahta sopa bulunan pankartları yazının okunması için düzgün biçimde tutan işçiler zor durumda kaldı.

20 Ekim 2015 Salı, 10:23
Abone Ol google-news

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde 19 Ekim günü düzenlenen törene Vali Yardımcısı Haktan Gökçekuyu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Sağlık eski Bakanı ve AKP Erzurum Milletvekili adayı Recep Akdağ, AKP Erzurum Milletvekili adayı Mustafa Ilıcalı, Erzurum DSİ 8'inci Bölge Müdürü Sebahattin Çapkınoğlu, merkez ilçe kaymakamları ve DSİ yöneticileri ile davetliler katıldı. Temel atma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.Törenden önce salonun arka kısmında yer alan DSİ'nin sözleşmeli işçileri, üzerinde, 'Su bize, DSİ suya hayat veriyor', 'DSİ çalışıyor taşkın felekatleri son buluyor', 'Türkiye'de sular boşa akmayacak su milletin gücü olacak', 'DSİ toprağa can hasata bereket katıyor', 'DSİ Türkiye'nin aydınlık geleceğine hayat veriyor', 'Barajlar tarımın sigortasıdır' yazılı pankartları tuttu.

Her pankartı gergin biçimde iki ucundan tutan işçiler, yazıların okunmasını sağladılar. Yaklaşık 2.5 saat kadar süren tören boyunca hem ayakta duran hem de oturarak pankartları tutan işçiler, zor durumda kaldı. Zaman zaman koltuklara oturarak dinlenen işçiler tören bitimi ile birlikte derin bir nefes aldı.Törende AKP Erzurum Milletvekili adayı Mustafa Ilıcalı, DSİ 8'inci Bölge Müdürü Sebahattin Çapkınoğlu ve AKP Erzurum Milletvekili adayı Recep Akdağ birer konuşma yaptı. Sağlık eski Bakanı Akdağ, "Doğumumuzdan ölümüze kadar suya ihtiyacımız var. Hele çiftçinin ihptilacı bambaşka. Bizler insanımızı suyla buluşturmak için gayret derken PKK terör örgütü bunu engellemeye çalışıyor. Şükürler olsun halk hainlerin yanında olmadı. Terörün belini kırdık Allah nasip ederse kafasını da ezeceğiz" diye konuştu.Konuşmaların ardından Ortabahçe sulama inşaat alanına canlı yayınla bağlanıldı. Akdağ ve beraberindekiler butona basarak 185 milyon lira olan DSİ'ye ait 33 tesisin temelini attı. Törenden çıkışta davetlilere çam fidanı hediye edildi.