İsrail Büyükelçiliği mahşer alanına döndü

Mısır'da protestocular başkent Kahire'deki İsrail Büyükelçiliğine girdi. İsrail Büyükelçiliği'nin önü savaş alanına döndü. İsrail'in Mısır büyükelçisinin ülkeden ayrıldığı bildirildi. Mısırlı protestocuların Kahire'deki İsrail Büyükelçiliğine girmesi üzerine göstericiler ve polis arasında çıkan çatışmalarda 3 kişinin öldüğü bildirildi.

10 Eylül 2011 Cumartesi, 06:00
Abone Ol google-news

Kahire'deki İsrail Büyükelçiliğine giren 30 kadar protestocu büyükelçilikteki bazı evrakları ele geçirerek tahrip etti. Görgü tanıkları da protestocuların İsrail Büyükelçiliği'nden çıkarttıkları bazı evrakları büyükelçilik önünde havaya saçtıklarını söylediler.

Elçilik çevresinde görev yapan askerlerin protestocuları elçilik binasından uzaklaştırmak için göz yaşartıcı bomba kullandığı bildirildi. Protestocuların büyükelçiliğe girişi sırasında çıkan çatışmada 15 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Bugün Tahrir Meydanı'nda toplanan 10 bine yakın protestocu öğleden sonra İsrail'in Kahire Büyükelçiliğine giderek, Mısır Yüksek Askeri Konseyi'nin talimatıyla elçilik önüne yapılan, koruma duvarlarını yıkıp Nil Nehri'ne atmıştı. Mısır Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre olaylar esnasında 23 kişi yaralanmıştı.

 

İsrail Büyükelçiliği'nin önü savaş alanına döndü

İsrail'in Kahire Büyükelçiliğini dün öğle saatlerinden itibaren ablukaya alan Mısırlı protestocular, büyükelçiliğe girerek İbranice, Arapça ve İngilizce olmak üzere çok sayıda evrakı ele geçirdi. Elçilik önünde protestocular ile asker arasında savaşı aratmayan çatışmalar yaşanıyor.

Mısır Sağlık Bakanlığı yetkililerine göre İsrail Büyükelçiliği önünde asker ile göstericiler arasında meydana gelen çatışmalarda yaralanan 240 gösterici, başkent Kahire'deki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Askerlerin, sayısı 10 bine ulaşan göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandığı ve havaya ateş açtıkları gözleniyor. Büyükelçilik önünde güvenliği sağlayan polise ait 2 araç da protestocular tarafından yakıldı.

Mısır ordusunun, Giza Güvenlik Merkezi'ni korumak üzere bölgeye takviye birlik ile zırhlı araç sevk ettiği belirtildi. Ordu, büyükelçilik binası çevresine ise güvenliği sağlamak üzere tank gönderdi.

Mısır'da yayımlanan bağımsız ''El Masri El Yovm'' gazetesi askerlerin, olaylara karıştığı ileri sürülen 10 kadar göstericiyi gözaltına aldıklarını duyurdu. İsrail Büyükelçiliğine girerek çok sayıda evrakı ele geçirdiklerini iddia eden bazı protestocular, elçilik içinden çektikleri cep telefonu görüntülerini de gazetecilere gösterdiler. Elçilikten ele geçirdiklerini ileri sürdükleri evrakları gösteren bir grup gösterici,''İçeriden çok sayıda doküman elde ettik. Göstericiler ayrıca elde ettikleri dokümanların İbranice, Arapça ve İngilizce olduğunu söylediler. Elçilikten ele geçirildiği iddia edilen belgeler arasında, banka dekontları, kesilmiş gazete kupürleri ve bazı İsrail düşünce kuruluşlarına ait dokümanlar bulunuyor.

Mısır ile İsrail arasındaki diplomatik kriz geçen ay İsrail'in Eliyat kenti yakınlarında bir konvoya düzenlenen saldırının ardından İsrail ordusunun Mısırlı 5 askeri öldürmesi ile başladı. İsrail, olayın ardından ''Üzgün olduğunu'' açıkladı ve sözlü özür dilemesine rağmen resmi olarak özür dilemedi. İsrail Büyükelçisi'nin sınır dışı edilmesini talep eden protestocular, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesmesini veya en alt düzeye indirmesini istiyorlar.

 

İsrail Büyükelçisi Mısır'dan ayrıldı

İsrail'in Mısır büyükelçisinin ülkeden ayrıldığı bildirildi. Mısır Devlet televizyonu ve El Arabiya uydu kanalı şiddet ve öfke dolu bir günün ardından İsrail Büyükelçisi'nin Mısır'dan ayrıldığı haberini verdi. Mısır Devlet televizyonu haberinde büyükelçi, ailesi ve büyükelçilik çalışanlarının İsrail'e ait bir uçakla ülkeden ayrıldıklarını belirtti.

 

İsrailli bir diplomat Mısır'da kaldı

Mısırlı protestocuların İsrail Büyükelçiliğine girmesi ile başlayan olayların ardından büyükelçi ve elçilik çalışanlarını tahliye eden Kudüs'ün, bir diplomatının Mısır'da kalmasına karar verdiği bildirildi. İsrailli bir yetkili, Büyükelçi Yizhak Levenon'un yardımcısı olarak tanımlanan diplomatın, İsrail'in, Kahire'deki gösterilere nasıl bir yanıt vereceğine karar verene kadar Mısır'da kalacağını söyledi.
 

El Cezire: Olaylarda bir kişi kalp krizinden öldü

Mısırlı protestocuların İsrail Büyükelçiliği'ne girmesi ile başlayan olaylarda bir kişinin kalp krizinden öldüğü bildirildi. Katar'ın El Cezire televizyonuna göre, 65 yaşındaki bir protestocu elçilik önündeki olaylar sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Elçilik önünde asker ile göstericiler arasında çatışmalar devam ederken, polisin olaylara karıştığı belirlenen toplam 17 kişiyi gözaltına aldığı kaydedildi. Mısır'ın resmi Nil televizyonu, İçişleri Bakanlığı'ndan bir kaynağın, İsrail elçiliğinde yaşanan olaylarda yabancı güçlerin parmağı olduğuna dair imada bulunduğunu duyurdu.

İsrail ile Mısır arasında 19 Ağustos tarihinde başlayan diplomatik krizden bu yana İsrail'in Kahire Büyükelçisi Yizhak Levenon'un biri tatil olmak üzere üçüncü kez ülkesine döndüğü kadedildi. Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kemal Amr, Avrupa'ya yaptığı resmi geziyi , İsrail'in Kahire Büyükelçiliği'nde yaşanan olaylardan dolayı yarıda keserek bakanlar kurulu toplantısına katılmak üzere Kahire'ye döndü.

Mısır cumhurbaşkanı adaylarından Arap milliyetçisi Karame Partisi Lideri Hamdin Sabahi, İsrail Büyükelçiliği önünde yaşanan olaylar sırasında güvenlik güçlerinin göstericilere karşı şiddet kullanmasını kınadı. Mısır Liberal Özgürlük Partisi kurucularından Amr Hamzavi ise İsrail elçiliğine yönelik saldırıların sorumsuzca bir davranış olarak niteledi.
 

Mısır Başbakanı İsam Şerif kabineyi topladı

Mısır Başbakanı İsam Şerif'in Mısırlı protestocuların İsrail Büyükelçiliği'ne girmesiyle ilgili olarak kabineyi kriz toplantısına çağırdığı bildirildi. Mısırlı protestocuların İsrail Büyükelçiliği'ne girmesi üzerine İçişleri Bakanlığının da polisi alarm durumuna geçirdiği ve tüm izinleri iptal ettiği açıklandı. Polis ile İsrail Büyükelçiliği'ne girmeye çalışan göstericiler arasında çıkan çatışmalarda yüzlerce kişinin yaralandığı, polisin göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtığı ve göz yaşartıcı bomba kullandığı kaydedildi.

 

Polis alarma geçirildi

Mısırlı protestocuların İsrail'in Kahire Büyükelçiliğine girmesinin ardından binlerce gösterici ve polis arasında çıkan çatışmalarda 448 kişinin yaralandığı bildirildi. MENA haber ajansı, 46 polisin de yaralandığını çatışmalarda 17 kişinin ise gözaltına alındığını duyurdu.

Öte yandan Mısır devlet televizyonu, İçişleri Bakanlığının polis memurlarının iznini iptal ederek, hepsini göreve çağırdığını bildirdi.

 

Netanyahu: Mısır'daki büyükelçiliğe saldırı çok ciddi bir olay

İsrail basınına göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün geceyi Dışişleri Bakanlığı'nda geçirdi ve olaylar sırasında Kahire'deki binadaki mahsur kalan elçilik mensuplarıyla 3 kez haberleşti. Netanyahu, dün gece ABD Başkanı Barack Obama ile de durumla ilgili bir telefon görüşmesi yapmış ve yardım talep etmişti. Netanyahu'nun Mısır İstihbaratının Başkanı General Murad Kuvafi ile de görüşerek, büyükelçiliği korumak üzere daha fazla güvenlik görevlisi sevk edilmesini istediği kaydedildi.

Ancak daha sonra, Netanyahu ile Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın "Mısırlı güvenlik güçlerinin protestocular üzerindeki kontrolü kaybettiği" görüşünden hareketle güvenlik güçlerine, elçilik çalışanlarının boşaltılması talimatını verdikleri belirtildi. Bu doğrultuda İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçak Kahire havalimanına gönderilmiş ve aileleriyle birlikte 80 elçilik çalışanı saat 04.40'da havalimanından hareket etmişti. Mısır'daki elçilik görevlilerini taşıyan uçağın saat 05.30'da Tel Aviv'in Ben Gurion havalimanına indiği bildirilmişti.

İsrail, Mısır Büyükelçiliği'nde geride bir tek diplomat bıraktı. Söz konusu diplomatın "konsolos" olduğu ve büyükelçiliğin durumuyla ilgili karar verilinceye kadar Mısır'da kalacağı bildirildi.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise elçililik görevlilerinin dönmesinden sonra, Mısır Büyükelçiliğinde meydana gelen olayları çok ciddi olarak nitelendirdi ve "Daha da kötü sonuçlanabilirdi. Bir felaketi önlediğimiz için çok memnunum" dedi. Netanyahu, ABD Başkanı Barack Obama'ya da yardımından dolayı teşekkür ederken, büyükelçilik önündeki olayları önlenmesindeki gayretleri nedeniyle Mısırlı yetkililere ve güvenlik güçlerine de teşekkürlerini iletti.

 

Büyükelçilik korumalarını Mısır komandoları kurtardı

Öte yandan ordu radyosu, büyükelçilik içinde mahsur kalan 6 korumanın, olaylar sırasında Mısır komandoları tarafından, herhangi bir zarar görmeden kurtarıldıklarını haber verdi. Radyo, İsrailli güvenlik görevlilerinin yine Mısırlı güvenlik güçleri tarafından Kahire havalimanına kadar getirildiklerini ve İsrail Hava Kuvvetleri'nin bir uçağına bindirildikten sonra İsrail'e indiklerini duyurdu.

Üst düzey bir İsrailli yetkili ise Haaretz gazetesine açıklamasında, olayları kınarken, Mısır Büyükelçiliğine düzenlenen saldırıyı "diplomatik kuralların çok vahim ihlali" olarak nitelendirdi; "İsrail ile Mısır arasındaki barışçıl ilişkilere vurulmuş bir darbe" olarak değerlendirdi.

İsrail'in Kahire'deki Büyükelçiliği önünde bir ay içinde ikinci kez meydana gelen olaylarla ilgili olarak, Savunma Bakanı Ehud Barak da yazılı bir açıklama yaparak, Amerikalı mevkidaşı Leon Panetta ile görüştüğünü ve elçiliğin korunması için elinden geleni yapmasını istediğini ifade etti.

İsrail muhalefetinin lideri, Kadima Partisi Başkanı Tzipi Livni de olayların Mısır-İsrail ilişkileri açısından çok ciddi olduğunu söyledi ve "Mısır'la İsrail arasındaki barış her iki ülke için de stratejik öneme sahiptir ve onu korumamız gerekir" dedi.

 

3 ölü, 1000'den fazla yaralı var

Mısırlı protestocuların Kahire'deki İsrail Büyükelçiliğine girmesi üzerine göstericiler ve polis arasında çıkan çatışmalarda 3 kişinin öldüğü bildirildi. Sağlık Bakanı Yardımcısı Hamit Abaza, ölenlerden birinin kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini, diğer iki kişinin ölüm nedeni konusunda ise bilgisi olmadığını söyledi. Abaza, çatışmalarda bin 93 kişinin de yaralandığını kaydetti.