'İsrail ile ABD arasındaki ilişkiler allak bullak oldu'

Haaretz gazetesi, İsrail'in ABD'deki Büyükelçisi Michael Oren'in, İsrail ile ABD arasındaki ilişkilerin "allak bullak olduğunu" ifade ettiğini ve ilişkileri "gerçek bir tektonik fay" olarak nitelediğini yazdı.

28 Haziran 2010 Pazartesi, 08:19
Abone Ol google-news

Haaretz gazetesinde, dün bir diplomata dayandırılan haberde, İsrail'in ABD'deki Büyükelçisi Michael Oren'in geçen hafta yapılan bir bilgilendirme toplantısında İsrail ile en yakın müttefiki olan ABD arasındaki ilişkilerin kötü gittiğini ifade ettiği belirtildi. Haberde, Oren'in toplantı sırasında Obama yönetimi döneminde meydana gelen değişiklikleri tanımlamak için "karanlık bir terminoloji seçtiğine" işaret edildi ve Oren'in "İlişkiler, iki kıtanın birbirinden ayrıldığı tektonik faya benzetilebilir" ifadesini kullandığı kaydedildi.

Yediot Aharonot gazetesinde, bir başka diplomata dayandırılan haberde de, ABD'nin İsrail'e yönelik tutumundaki tarihi değişikliğe işaret edildi ve adı açıklanmayan diplomatın "İsrail ile ABD arasındaki ilişkilerde kriz yok çünkü krizde inişler ve çıkışlar vardır" sözleri yer aldı.

Her iki gazete de bu değişimi, kendisinden önceki başkanların İsrail yanlısı ideolojik ve tarihi tutumunu sergilemeyen ABD Başkanı Barack Obama'nın "soğuk hesapları ve çıkarlarına" bağladı. İsrail Dışişleri Bakanlığı bu haberlerle ilgili yorumda bulunmadı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 6 Temmuz'da Obama ile görüşmesi bekleniyor. İsrail ile Obama yönetimi arasındaki ilişkiler, ilhak edilen Doğu Kudüs'teki yerleşim birimleri konusunda mart ayında sorunlu bir dönem geçirmişti.