İsrail: Kötüleşen ilişkilerden Erdoğan sorumlu

İsrail medyası, İsrail hükümetinin yaptığı toplantıda Türkiye ile "kötüleşen ilişkiler"in arkasında Başbakan Erdoğan'ın bulunduğu yönünde mutabakata varıldığını yazdı.

02 Haziran 2010 Çarşamba, 07:34
Abone Ol google-news

İsrail hükümeti'nin, "Gazze filosu'ndaki Türk aktivistelerin yargılanmayıp Türkiye'ye iade edilmesini kararlaştırırken, iki ülke arasında "kötüleşen ilişkiler"den Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı sorumlu tuttuğu bildirildi.

Salı günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında büyüyen "uluslararası baskılar"ın karşısında "Gazze filosu"ndaki Türk aktivistelerin, "İsrailli askerlere saldırıya karışmış olsa da" yargılanmadan Türkiye'ye iade edilmesi kararlaştırılırken, iki ülke arasında "kötüleşen ilişkiler"in ardında Erdoğan olduğu yönünde görüş birliğine varıldığı belirtildi.

Yedioth Ahronoth gazetesinin internet sitesine göre, toplantı sırasında bakanlara sunulan bir raporda, "Erdoğan, bölgesel bir lider olma girişimi çerçevesinde İslam dünyasına yakınlaşmayı çalışıyor. Suriyeliler ve Filistinlilere, İsrail'in pahasına yakınlaşıyor" savlarına yer verildi.

Bu arada, İsrail'deki güvenlik kaynakları, "Gazze filosu" meselesinin, "münferit" bir olay olmadığını, Gazze Operasyonu'ndan beri yaşanan "tırmanmanın bir parçası" olduğunu öne sürdüler.

 

"Türkiye Başbakanı İsrail'i korkutmayı başardı"

İsrail basını Gazze yardım konvoyuna düzenlenen baskının ardından hükümeti suçlamayı sürdürürken, eleştiri oklarının hemen hemen tamamı, operasyonunun sorumlusu Savunma Bakanı Ehud Barak'a yöneldi. Gazeteler, Barak'a istifa çağrısında bulunurken, Maariv gazetesi, "Türkiye Başbakanı İsrail'i korkutmayı başardı" diye yazdı.

Operasyonla ilgili kararların sadece Başbakan Binyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Ehud Barak arasında alındığını belirten gazeteler, diğer bakanlara operasyon planları hakkında bilgi verilmediğini vurgulayarak, "Operasyon ne 7 bakanın üyesi olduğu İç Kabine, ne de Bakanlar Kurulunda oylandı" diye yazdılar. Üst düzey bakanların da Barak'ın istifasını istediği belirtildi.

Maariv gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gözaltındaki tüm Türk vatandaşlarının derhal serbest bırakılmasını istemesi ve yaralılar için ambulans uçak göndermesi üzerine hükümetin İsrail askerlerini linç etmeye kalkışanlar dahil tüm eylemcilerin sınır dışı edileceğini duyurduğuna işaret etti.

Güvenlik kabinesinin dün yaptığı toplantıda alınan salıverme kararına Barak ile İçişleri Bakanı Eli Yişai ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın destek verdiği, Kamu Güvenliği Bakanı Yitzhak Aharonovich, Adalet Bakanı Yaakov Neeman ve Devlet Bakanı Beni Begin'in karşı çıktığı kaydedildi.

"Mavi Marmara gemisindeki El Kaide ve Hizbullah bağlantılı olduğu tahmin edilen 50 eylemcinin İsrail askerlerine direnmek için hazırlıklı olduklarının anlaşıldığını" yazan Maariv gazetesi, şu ifadelere yer verdi:
"Bunlar düzenli bir ordu gibi timlere ayrılmış ve herbirine farklı bir görev verilmişti, çelik yelek, gece görme teçhizatı, gaz maskeleri gibi donanıma sahiptiler. Bu kişiler kimlik taşımıyorlardı, her birinin üzerinde binlerce dolar bulunması ise dışarıdan finanse edildiklerini gösteriyor."

Gazete, gemide çok sayıda bıçak, elektrikli testere ve cop bulunduğunu da öne sürdü.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü konuşmasında ilk kez İsrail ile ilgili olarak "düşman" kelimesini kullandığını kaydeden gazeteye göre İsrail'deki siyasi yetkililer, Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerin düzeyini indireceğinden, hatta ilişkileri tamamen koparacağından endişe ediyor.

İsrail basınında, Mossad Başkanı Meir Dagan'ın parlamentonun Dışişleri ve Güvenlik Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmaya yer verilerek, Dagan'ın, "Türkiye'nin İslam koridorunda ilerleyerek yeniden uluslararası alandaki nüfuzunu kazanmayı amaçladığı, Erdoğan'ın Hamas'a yaklaşmanın Arap dünyasının kapılarını açacağına inandığı" değerlendirmesine yer verildi. Basına göre, bir İsrailli yetkili ise iki ülke arasındaki ittifakın sona erdiğini ifade etti.