İsrail'in Gazze'deki saldırılarına protesto

Çeşitli sivil toplum kuruluşları ile bazı siyasi partiler, İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırıları İstanbul Taksim'de protesto etti. Gruptakiler, Türkiye'nin İsrail savaş pilotlarına verdiği katliam eğitimine son verilmesini istediklerini, Türkiye'nin İsrail ile bütün askeri ve ekonomik anlaşmalarını iptal etmesi gerektiğini savundu.

24 Ocak 2009 Cumartesi, 16:58
Abone Ol google-news

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi. Aralarında Demokratik Toplum Partisi, Filistin Halkı ile Dayanışma Derneği, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Sosyal Demokrasi Vakfı ve Yeşiller Partisi'nin de yer aldığı bazı sivil toplum kuruluşları ile bazı siyasi partilere üye gruplar, toplandıkları Taksim Gezi Parkı'nda, üzerinde ''İsrail pilotları Türkiye'de Eğitilmesin'', ''Savaşa Hayır'', ''Filistin'e Özgürlük'' yazılı dövizler taşıyarak, sloganlar attılar.

Gruptakiler adına basın açıklaması yapan gazeteci-yazar Leyla İpekçi, Gazze'de tüm dünyanın şahitlik ettiği bir vahşet yaşandığını, 1300 insanın vahşice katledildiğini, İsrail'in bütün dünyanın gözü önünde fosfor bombaları ve seyreltilmiş uranyum da kullanarak, sivil halkı katlettiğini söyledi.
''Başbakanlar, devlet başkanları bu vahşetin adına 'saldırı' veya 'savaş' deyip, cümlelerini ancak kınayarak bitirdiler. Biliyoruz ki bize lazım olan, kınama faaliyetinden daha fazlasıdır'' diyen İpekçi, İsrail'in Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanması gerektiğini, Türkiye'nin İsrail savaş pilotlarına verdiği katliam eğitimine son verilmesini istediklerini, Türkiye'nin İsrail ile bütün askeri ve ekonomik anlaşmalarını iptal etmesi gerektiğini savundu. Gruptakiler, bir süre daha slogan attıktan sonra dağıldı.