İstanbul Belediyesi'nden bayram önlemleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yurttaşların Ramazan Bayramı'nı rahat ve huzurlu geçirebilmeleri için bazı önlemler aldı.

25 Ağustos 2011 Perşembe, 18:40
Abone Ol google-news

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, alınan önlemler şöyle:

İETT, arife ve bayram günlerinde artacak yolcu yoğunluğuna paralel olarak otobüs sefer sayısını çoğaltacak ve hizmetlerin aksamaması, normal ve ek seferlerin düzenli olarak yapılması için gereken tedbirleri alacak. Yurttaşlar, İETT ile ilgili sorunlarını ''372 22 22'' numaralı telefona iletebilecek.

Ulaşım A.Ş, bayram tatili süresince tam kadro ve tam filo hizmet verecek. Bayramın üç günü boyunca metro, hafif metro ve tramvay seferleri, öğleden önce seyrek, öğleden sonraları ise sıklaştırılarak gerçekleştirilecek. Tarifeli seferler dışında, artan yolcu yoğunluğuna bağlı olarak ek seferler düzenlenecek. Yurttaşlar, her türlü sorun ve şikayetlerini ''444 00 88'' numaralı telefona ve www.istanbul-ulasim.com.tr adresinde bildirebilecek.

İSKİ, il genelinde tam kapasiteyle su verecek. Olabilecek su arızası ve kanal tıkanmasıyla ilgili tedbirler artırılacak. Nöbetçi ekip sayısı da çoğaltılacak. İl genelinde su ve kanal tıkanmaları için ''Alo 185'' ve ''321 00 00'' numaralı telefonlara müracaat edilebilecek.
İtfaiye ekipleri de 24 saat görev başında olacak.

Boğaziçi İmar Müdürlüğü, bayram süresince görev yapacak ekiplerin sayısını artıracak. Tatil nedeniyle kaçak yapı ve gecekondu yapımına asla izin verilmeyecek.

Sağlık İşleri Müdürlüğü, bayram süresince görev yapacak bir doktor, bir zabıta ve bir sağlık memurundan oluşan nöbetçi ekibi mesai saatlerinde Unkapanı Hıfzıssıhha binasında hazır bulunduracak. Yurttaşlar, sağlıkla ilgili şikayetlerini ''513 36 12–13'' numaralı telefona bildirebilecek.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, ekip sayısını normal günlere kıyasla artırarak bayram süresince görev yapacak. Zabıta ekipleri, ilçe zabıta birimleriyle koordineli olarak kent genelinde denetimlerde bulunacak. Yolcu trafiğinin yoğun olacağı otogar, havaalanı ve yolcu salonlarının periyodik kontrolü için görevli sayısı artırılırken, ana arterler ve ara meydanlarda da denetimler sıklaştırılacak. Nizam, intizam, temizlik kontrolleri ile çevreye zarar veren seyyar satıcıların denetimleri yapılacak. Yurttaşlar, zabıta konusundaki dilek ve şikayetlerini ''521 84 65'' numaralı telefona yapabilecekler.

Acil Yardım ve Cankurtarma Müdürlüğü, bireysel ve toplumsal acil hastalık, kaza, tabii afetler, yangın, göçük ve yaralanmalarda, hayati önem taşıyan hastalık durumlarında mümkün olan en kısa sürede ilk tıbbi yardımı yapmak üzere hazır bekleyecek. Sağlık Komuta Merkezinde ve tüm acil yardım istasyonlarında yeterli sayıda sağlık ekibi ve ambulans bulundurulacak.

Mezarlıklar Müdürlüğünce, bayram süresince mezarlıklarda kontrol yapacak ekipler oluşturulacak, dilencilerin ziyaretçileri rahatsız etmemesi için Zabıta Müdürlüğü ile koordineli çalışmalar yapılacak ve halkın ziyaretlerini rahat yapabilmesi için gerekli tedbirler alınacak. Mezarlıklar Müdürlüğü, bayram süresince de cenaze işlemlerini aksatmadan devam ettirecek.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü, yeşil alanların, çocuk parklarının ve mesire yerlerinin bakım ve gözetimini yaparak, bayram süresince yeşil alanların tahrip edilmesini önlemek için Zabıta Müdürlüğü ile koordineli çalışacak.