İstanbul Boğazı'nda su sporları şöleni

24. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme, Kano ve Kürek Yarışları yarın İstanbul Boğazı'nda yapılacak.

14 Temmuz 2012 Cumartesi, 14:52
Abone Ol google-news

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından geleneksel olarak düzenlenen organizasyonun en önemli branşı olan yüzme yarışlarına 351'i yabancı sporcu olmak üzere 41 ülkeden toplam 1238 kişinin katılacağı bildirildi.

Bu sabah yapılan kürek sıralama yarışları ile başlayan organizasyonda yarın ise yüzme, kürek ve kano yarışları gerçekleştirilecek.

Kürek yarışları, Anadolu yakasında bulunan Kanlıca Vapur İskelesi'nden saat 09.20'de start alacak. 6,5 kilometrelik parkurda yapılacak kürek yarışları, Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı önlerinden son bulacak.

Yine Kanlıca Vapur İskelesi'nden başlayacak kano yarışları saat 09.40'da, yüzme yarışları ise saat 10.00'da start alacak.

Kürek yarışlarıyla aynı parkuru takip edecek kano ve yüzme yarışları yine Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı'nda son bulacak. Yüzme yarışları, 2 saat süreyle sınırlı tutulacak.

Bu arada, yüzme yarışlarına olimpiyat şampiyonu efsanevi ABD'li eski yüzücü Mark Spitz de katılacak. Spitz, 1972 Münih Yaz Olimpiyat Oyunları'nda 7 farklı yüzme dalında dünya rekoru kırarak, 7 altın madalya kazanmıştı.

Öte yandan, sporcuların güvenliği açısından yarın 08.30 ile 11.00 saatleri arasında İstanbul Boğazı'ndan gemi geçişi yapılmayacak.