İstanbul için korkutan uyarı!

İzmit Belediyesi'nin, öğrencilerin depreme karşı bilinçlendirilmesi amacıyla okullarda düzenlediği konferanslara konuşmacı olarak katılan İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, olası İstanbul Depremi ile ilgili çok uyarılarda bulundu

03 Mayıs 2013 Cuma, 12:54
Abone Ol google-news

Kırılmanın Marmara'nın kuzeyinde denizde olacağının tahminden de öte artık belirlendiğini belirterek "Kırılacak nokta belli. Risk çok büyük" diyen Gündoğdu, başta hastaneler olmak üzere binaların riskli olduğunu , metrobüs, hızlı tren ve uçakların da risk altında olacağını belirtti. Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu'nun bugün Endüstri Meslek lisesi'nde öğrencileri bilnçlendirmek amacıyla verdiği konferansı, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, öğretmenler ve öğrenciler izledi. Konfrens sırasında olası depremle ilgili sinevizyon gösterisi eşliğinde açıklamalarda bulunuldu. Konferans sonunda soruları yanıtlayan Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, doğal afetlerle ilgili olarak daha önce büyük bir kargaşa yaşandığını, birçok bakanlığın işin içinde olduğunu belirterek şunları söyledi: "Daha önce her kafadan bir ses çıkıyordu. Bunların birleştirilip tek bir yerden idare edilişi örneklerini Van değreminde gördük. Çalışmalar oldukça başarılıydı. Bazı hatalar da vardı ama çok üzerinde durulacak hatalar değildi bunlar. Olaya müdahale edilmesinde bir strateji olması gerekiyor. O stratejiyi iyi kurmuşlardı ama yine de eksiklikler vardı. Bu eksikliklerde bundan sonra değerlendirilir. Yalnız bir şeyde geçikiyorlar. Eğitim meselesinde her kafadan bir ses çıkıyor. Eline belgeyi alan, çantayı alan eğitime gidiyor. Bunlar da gelecekte insanların hayatını tehlikeye atmak demek. Akreditasyon yapılması gerek. Dünyadaki belirli ölçeklere göre yaptığınız eğitimin anlamı var mı yok mu sorusunun cevabını bulmanız gerekiyor. Cenin pozisyonu Dünyanın hiçbir literatüründe yoktur. Bizde bunu kimin icat ettiğini biliyoruz aslında ama artık bundan vazgeçip bilimsel temellere dayalı şeylerin gereğini yaparsın. Depremde cenin pozisyonunda birçok insanın cesedini kolonlar altında kirişler altında yumulmuş cenin pozisyonunda çıkarttılar"

Kırılcak nokta belli

Oğuz Gündoğdu terbirlerin yeterli olup olmadığına yönelik bir başka soru üzerine, "Tedbirler alındı. Alınmadı dersek haksızlık etmiş oluruz. Ama yeterli mi? Yeterli değil." diyerek şöyle devam etti:

"Neden, çünkü beklediğimiz deprem eğer 4. vitesde Kobe'deki gibi olursa canımız çıkar. Yangınlar patlamalar hepsi oluştu. Şimdi biz böyle bir şeye hazır mıyız? Ben hazır olduğumuzu düşünmüyorum. Bazı yerlerde istediğimiz noktalara yaklaşıldı. Hastaneler hala problemdir. İstanbul'da, diğer kentlerde çevredekilerin hepsini etkileyecek. Kırılmanın kuzeyde denizde olacağını artık tahminden öte belirlemiş durumdayız. Şurada mı olur, burada mı olur belli değil. Ama kırılacak nokta belli. Risk çok büyük, onun için aldığımız önlemler yetmiyor."

Uçak ve trenlerdeki risk

Oğuz Gündoğdu, böyle bir depremde trenler ve uçaklarla ilgili risklere yönelik soru üzerine ise, trenlerin raydan çıkabileceğini, bunun için trenlerde ve uçaklarda depremi 5-6 sanye önce haber verecek uyarı sistemlerinin kurulması gerektiğini söyledi. DHA'nın haberine göre Gündoğdu şöyle devam etti:

"Trenler kuşkusuz raydan çıkar. Metrobüs 70 kilometre limitle hareket ediyor. İndiği yerler Haramidere şunlar bunlar. Yani bir tane falan çıkmaz bir çok çıkar. Peki yapılacak bir şey yok mu? Deprem en iyi ihtimalle 5-6 saniye sonra gelecek. Bu 5-6 saniye için bir alarm sistemi yapabilirsek, ki dünyada böyle örnekleri var. Japonya'da şurda burda. O zaman treni bir alarm sistemiyle yavaşlatabiliriz. Ama sert fren yapmaması gerekiyor. Bir sürü ayrıntıları da var. Onlar da kolay. Onları da eğitimle verirsiniz herkese. Ama havaalanlarında bu şart. Havaalanına uçak inerken bir artçı şok oldu diyelim. Mesela, ne olacak? Uçak kırılır yani. İşte 5-6 saniye uyarı sisteminin havaalanında olmadığını biliyordum, konuştuk orada. Şimdi yapıldı mı yapılmadı mı çok merak ediyorum. Havaalanlarının tümü buraya yakın. Uçak inerken yer dalgalanınca bu dalgalanmaya karşı önceden pas geçilmeleri lazım ki, bana 3-4 saniye içinde pas geçilebileceğini söylediler. Uçakların bu imkanı var. Çok güçlü motorları var. Bu tedbir de çok önemli."