İstanbul'da kiliseye saldırmıştı: İstenen ceza belli oldu

İstanbul Üsküdar'daki Ermeni Kilisesi'nin haçını söküp kırdığı gerekçesiyle tutuklanan şüpheli hakkında 5 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi.

19 Haziran 2020 Cuma, 15:16
Abone Ol google-news

Üsküdar Kuzguncuk Çarşı Caddesi üzerinde bulunan Surp Krikov Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nin dış kapı haçını söktüğü gerekçesi ile tutuklanan Mazlum S. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, Kilise Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haçadur Edvart Ayvazyan müşteki olarak yer aldı. Şüpheli Mazlum S.'nin 23 Mayıs 2020 tarihinde Surp Krikov Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nin duvarına tırmandığı, dış kapı üzerindeki metal haçı yerinden sökerek kaldırıma attığı belirtilen iddianamede, Kilise Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Edvart Ayvazyan'ın şüpheliden şikayetçi olduğu kaydedildi. 

Mevcut delillere göre şüphelinin kilisenin dış kapısı üzerinde bulunan ve bulunduğu yerde kaynakla sabitlenmiş olan haçı söküp attığı belirtilen iddianamede, "Yerinden sökülen haçın herkesin gelip geçtiği kaldırıma atılması sebebiyle eylemin ilgili dini inanışı benimseyen toplum kesimini tahkir maksadıyla gerçekleştirildiğinin kabul edilmesi gerektiği" ifade edildi. İddianamede şüphelinin, "İbadethanelere ve mezarlıklara zarar vermek" suçundan 1 yıl 3 aydan 5 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması talep edildi.

İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu 64. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek duruşma günü verdi. 

200’E YAKIN KAMERA İNCELENDİ

Yapılan araştırmalarda, şüphelinin olay anını gerçekleştirdiği görüntü incelendi. Daha sonra ise şüphelinin kilise önüne geldiği ve ardından uzaklaştığı bölgede kamera çalışması yapıldı. Ekipler, 200'ye yakın kamera inceleyerek, şüphelinin Beykoz Kanlıca Sahili'nden yürüyerek, Surp Krikor Ermeni Kilisesi'ne uğradığı ve olayı gerçekleştirdikten sonra da Üsküdar Yavuztürk Mahallesi, Ayvacı Sokak üzerindeki bir adrese gittiği anlaşıldı. Yaklaşık 20 kilometrelik bir hatta incelenen görüntülerde şüphelinin Mazlum D. olduğu belirlendi. Şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

“PLANLI DEĞİLDİ”

Mazlum D.'nin emniyetteki sorgusunda; saldırının planlı bir şey olmadığını, bir anlık sinirle bu suçu işlediğini söylediği öğrenildi. Çok sayıda suç kaydı olan şüphelinin işlemlerinin sürdüğü belirtildi.