İstanbul'un en riskli bölgesi Eminönü

Abdurrahman Kılıç İstanbul'un yangın açısından riskli bölgesinin Eminönü ve mahalleleri olduğunu açıkladı.

04 Ekim 2011 Salı, 13:01
Abone Ol google-news

Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi 13 Ekim 2011 Perşembe günü törenle açılacak. Sempozyum öncesinde düzenlenen basın toplantısında Türkiye Yangından Korunma Vakfı ile Yangından Korunma Derneği - TÜYAK Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç İstanbul’un yangın açısından riskli bölgelerinin belirlendiği “İstanbul Yangın Risk Haritası”nın detaylarını kamuoyuna paylaştı. Kılıç yaptığı açıklamada İstanbul’un yangın riski en yüksek bölgesinin Eminönü ve mahalleleri olduğunu açıkladı. İstanbul’da her yıl yaklaşık 24 bin civarında yangın meydana geldiğini ve bu yangınların yaklaşık yüzde 43’lük bölümünün sigara izmaritinden kaynaklandığını söyledi.

Kılıç: Felaketten önce önlem!

Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç basın toplantısına halk arasında söylenen “İstanbul yangından, Edirne selden yok olacak” şeklindeki sözü hatırlatarak İstanbul’da çok detaylı bir şekilde yapılan yangın riski haritası çalışmaları hakkında bilgiler verdi. İstanbul’da mahalle bazında gerçekleştirilen araştırmada, binalar yükseklik, nüfus yoğunluğu gibi çeşitli kriterlerle sınıflandırıldığını belirten Kılıç, Eminönü bölgesinin, Kapalıçarşı, Hocapaşa, Sururi, Tahtakale’nin riski en yüksek bölgeler olduğunu belirtti. Kılıç açıklamasında, “İstanbul’da bin 600’den fazla dar sokak bulunuyor. Dar sokakların durumunu değiştiremeyiz ama bu duruma özel önlemler alarak yangınları önlememiz mümkün” dedi ve şöyle devam etti:

“Türkiye Yangından Korunma Vakfı ile Yangından Korunma Derneği olarak İstanbul’da bilim adamlarının, özel sektör ve kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililerinin bir araya geldiği bir sempozyum düzenliyoruz. Ülkemiz insanlarının ve yetkililerin yangına karşı can ve mal güvenliğinin sağlanması konusunda kayıtsız kalması, karşılaştığımız felaketlerin sayısını artırmakta ve her geçen gün felaketlerin boyutları büyümektedir. Yangınları önlemek, vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak için yangın henüz gerçekleşmeden gündeme gelmesi gerekiyor. Yangınlar tasarımla önlenir ve önlemle söndürülür. Bu sempozyumda yangının çıkmaması, çıkan yangının haber alınması, duyurulması, sınırlandırılması ve söndürülmesi konularında alınacak tedbirler, yeni teknolojiler ve yeni sistemler tartışılacak” şeklinde konuştu.