İstifaya zorlanan Evo Morales, Bolivya'dan ayrıldı

Bolivya'nın istifaya zorlanan lideri Evo Morales, Meksika'dan gelen sığınma teklifini kabul ettiğini açıkladı. Morales, veda mesajında, siyasi nedenlerle ülkeden ayrılmanın kendisini üzdüğünü ama "daha güçlü şekilde geri döneceğini" söyledi.

BBC Türkçe
12 Kasım 2019 Salı, 05:29
Abone Ol google-news
Bolivya'nın istifaya zorlanan lideri Evo Morales
Reuters

Bolivya'nın istifaya zorlanan lideri Evo Morales, Meksika'dan gelen sığınma teklifini kabul ettiğini açıkladı.

Morales Twitter üzerinden ülkeden ayrılma kararını açıkladı ve "Meksika'ya gidiyorum. Bu kardeşlerimizin hayatımızı kurtarmak için gösterdiği hoşgörüye minnettarım" mesajını paylaştı.

Evo Morales mesajın devamında, siyasi nedenlerle ülkeden ayrılmanın kendisini üzdüğünü ama "daha güçlü şekilde geri döneceğini" söyledi.

Peru'dan kalkan Meksika devletine ait bir uçağın Morales'i almak için Bolivya'ya gittiği bildiriliyor.

Meksika Dışişleri Bakanı da Morales'in Meksika'ya gitmek üzere uçağa bindiğini açıkladı.

Başkent başta olmak üzere ülkedeki Morales yanlıları ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor. Ülkenin askeri kuvvetlerinin başı, polise destek sağlanması için orduya talimat verildiğini duyurdu.

Olaylarda 20 kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Morales, ülkeden ayrılmadan önce yaptığı bir açıklamada, kendisini istifaya zorlayan "karanlık güçlere" karşı taraftarlarını direnişe çağırmıştı.

Evo Morales'in istifası ile boşalan devlet başkanlığı koltuğunu ise, seçimlere kadar Senato başkan yardımcısı olan Jeanine Áñez'in doldurması bekleniyor.

ORDU MORALES'İN İSTİFASINI İSTEDİ

Latin Amerika'nın en uzun süre görevde kalan ve ilk yerli devlet başkanı olan Evo Morales, 14 yıl Bolivya'yı yönetti.

Morales, Anayasa Mahkemesi'nin devlet başkanlığı süresini kısıtlayan yasada değişiklik yapmasıyla Ekim 2019 seçimlerinde dördüncü defa devlet başkanlığı için yarıştı.

Morales seçimi ilk turda kazandığını iddia etse de, seçimlere yolsuzluk karıştığını iddia eden muhalefetin büyük tepkisini çekti.

Morales'in rakibi Carlos Mesa adaletsizlik yapıldığını savundu ve ülkede haftalardır devam eden sokak gösterileri başladı.

Genelkurmay Başkanı da son olarak "İstikrarın sağlanabilmesi için Devlet Başkanı istifasını vermeli" açıklamasını yaptı.


BBC Türkçe