İsviçreli aileden anlamlı bağış

İsviçreli arkeolog Prof. Dr. Inses Juker-Scherrer ve eşi Prof. Dr. Hans Juker oluşturdukları arkeoloji kütüphanesini, Troia Antik Kenti eski Kazı Başkanı Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann'ın adının verildiği kütüphaneye bağışladı.

19 Haziran 2011 Pazar, 11:55
Abone Ol google-news

Çanakkale Tübingen Troia Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yılmaz, Jucker'in 2008 yılında Çanakkale'ye gelerek kütüphaneyi ziyaret ettiğini, Türkiye'deki arkeoloji uzmanların yararlanması için tüm kitaplarını Manfred Osman Korfmann Kütüphanesi'ne bağışlamaya karar verdiğini söyledi.

Jucker'in bu kararının ardından aynı zamanda Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann'ın da öğrencisi olan kızı Sabina Brodbeck'in kitapları kütüphaneye gönderdiğini belirten Yılmaz, ''2007 yılında açılan Troia Vakfı Manfred Osman Korfmann Kütüphanesi'nin 2010 yılındaki kitap sayısı 8 bine yaklaşmıştı. Arkeoloji alanında bir uzmanlık kütüphanesi olmak için yola çıkan Korfmann Kütüphanesi, Jucker ailesinin bağışıyla kitap sayısını 20 bine, dergi ve makale sayısını ise 50 bine çıkardı'' dedi.

Vakfın bugüne kadar yaptıklarıyla Çanakkale'de, Türkiye'de ve yurt dışında itibar, saygınlık ve güvenilirlik kazandığını ifade eden Yılmaz, bunun en güzel göstergesinin vakfa yapılan bağışlar olduğunu kaydetti.

Konuşmanın ardından, Çanakkale Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü, Belediye Başkan Vekili Belgin Akpınar ve diğer yetkililer, Manfred Osman Korfmann Kütüphanesi'nde Korfmann'ın büstünün açılışını yaptı. Törene, Dr. Jucker'in kızı Sabina Brodbeck ve ailesi de katıldı.