İtalya eski Cumhurbaşkanını kaybetti

İtalya'da 1992 ile 1999 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevini üstlenen Oscar Luigi Scalfaro'nun hayatını kaybettiği bildirildi.

29 Ocak 2012 Pazar, 16:06
Abone Ol google-news

İtalyan basınına yansıyan haberlerde, eski Cumhurbaşkanı Scalfaro'nun 93 yaşında, bu sabah saatlerinde başkent Roma'da hayatını kaybettiği ifade edildi. Scalfaro için yarın Roma'da özel bir cenaze töreni düzenleneceği belirtildi.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından ülkede açılan kurucu meclise 1946'da Hristiyan Demokrat listelerinden seçilen ve hayatının büyük bir bölümü siyaset sahnesinde geçen Oscar Luigi Scalfaro, 9 Eylül 1918'de, ülkenin kuzeyindeki Novara kentinde dünyaya gelmişti.

Daha önce İçişleri Bakanlığı ve Temsilciler Meclisi Başkanlığı görevlerini üstlenen Scalfaro, cumhurbaşkanlığının sona erdiği 15 Mayıs 1999'da da ömür boyu senatör ilan edilmişti.

Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano da seleflerinden Scalfaro'nun tutarlılık ve dürüstlük örneği olduğunu belirterek, yaşamı boyunca demokratik siyasi hayatın başrol oyuncularından biri olduğunu söyledi.

Bu arada, İtalya'daki spor faaliyetlerinden sorumlu Milli Olimpiyat Komitesi (CONI) de eski Cumhurbaşkanı Scalfaro anısına, tüm spor müsabakalarından önce 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacağını açıkladı.