İtalya'da on binler, 'özveri paketi'ne karşı greve gitti

Ülkenin en büyük işçi sendikası federasyonunun ilan ettiği grevde Berlusconi hükümetinin bu hafta meclisten geçirmeyi planladığı önlemler protesto edildi. Grev nedeniyle uçak seferleri iptal edilirken, tren ve otobüs seferleri durdu, resmi dairelerin çoğu açılmadı.

07 Eylül 2011 Çarşamba, 08:20
Abone Ol google-news

İtalya’da tırmanan krize karşı Berlusconi hükümetinin siyaset gündemine getirdiği ve Temsilciler Meclisi’nde onayladığı ekonomik manevrayı protesto etmek amacıyla dün on binlerce yurttaş greve gitti. CGIL sendikasının girişimiyle düzenlenen, CISL ve UIL sendikalarının karşı geldiği ülke çapında yüz şehirde düzenlenen grevde yurttaşlar “Hükümeti işten çıkaralım” mesajı verdi.

İtalya’daki meydanları dolduran protestocular, Berlusconi hükümetinin Ekonomi Bakanı Giulio Tremonti’nin mimarı olduğu ekonomik manevra paketinin gençlerin geleceğini söndürdüğüne dikkat çekerken, pakette yer alan, daha sonra gelen tepkiler üzerine geri çekilen emeklilik yasasını düzenleyen bazı maddelerdeki çekincelerini dile getirdi.
 

‘Ya borsa ya yaşam’

İtalya’nın en önemli işçi federasyonu sendikası CGIL’nin genel sekreteri Susanna Camuso, ekonomik manevra paketinin dar ve orta gelirli kesimi hedef aldığına dikkat çekerken, bunun İtalya ve İtalyanların geleceği açısından yaşamsal bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Camuso ayrıca FIAT’ın İtalya’da çeşitli kentlerdeki üretim birimlerini kapatarak yurtdışında üretimi tercih etmesini eleştirerek kriz gerekçe gösterilerek alınan bu tür seçimlerin İtalya’da yüzlerce kişiyi işsiz bırakacağını belirtti.

Ekonomi başkenti Milano’da da genel grev nedeniyle toplu taşıma araçları dün yurttaşlara hizmet vermedi. Şehir trafiğinin kilitlendiği Milano’da Cordusio Meydanı’ndaki Unicredit Bankası’nın önünde biriken protestocular banka şubesine yumurta fırlattılar. Milano’da önceki gün de borsa binası önünde toplanan gençler, ekonomik manevraya yönelik tepkilerini “Ya borsa ya yaşam” diye bağırarak dile getirdiler.

Medyada ‘özveri paketi’ olarak tanımlanan ekonomik manevra, birçok alanda vergi arttırımının yanı sıra kamu ve özel sektorde toplam 45 milyar Avro bütçe kesintisi öngörüyor. Manevra paketi çeşitli sektörlerde verilen hizmetlerde bir dizi özelleştirmenin de önünü açıyor. Bunlar arasında içme suyu dışında kalan enerji kaynakları, eğitim ve sağlık sektörü de yer alıyor.