İttifakta yüksek gerilim

Erdoğan’ın “50 bin uyuşturucu suçlusu olduğu dönemde af çıkaramayız” çıkışına Bahçeli, “Fahiş bir yanlış. MHP’ye isabetsiz, itibarsız bir isnat” yanıtı verdi

22 Ekim 2018 Pazartesi, 21:45
Abone Ol google-news

Cumhur İttifakı’nın iki partisi, AKP ve MHP arasında bir süredir kritik konularda yaşanan fikir ayrılıkları, kamuoyu önünde de sertleşmeye başladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “50 bini aşkın uyuşturucu suçlusunun cezaevinde olduğu bir dönemde biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız?” sözlerine çok sert yanıt geldi.

 

<haber-dikey:1117803>

Bahçeli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın konuşmasındaki ‘birileri’ sözcüğünden kast edilenin MHP olduğuna dikkat çekerek, “Partimizi zan ve töhmet altında bırakmak asla doğru değildir. MHP’yi yüzeysel ve üstünkörü bir şekilde uyuşturucuyla, uyuşturucu suçuyla yan yana getirmek şayet art niyet değilse, kesinlikle isabetsiz ve itibarsız bir isnattır. Uyuşturucuyla en çok mücadele veren, bu uğurda her türlü imkânıyla fedakârlık gösteren ‘birileri’ diye tabir edilen Milliyetçi-Ülkücü Hareket’tir. Şartlı ceza indirimiyle ilgili teklifimizi uyuşturucu temeline indirmek, tahrip ve tahrif etmek fahiş bir yanlış, fuzuli bir demagojidir” dedi.

Ahlak ve basiret vurgusu

Teklifin 24 Eylül günü Meclis’e sunulduğunu anımsatan Bahçeli, “AKP milletvekilleri tasvip etmiyorlarsa, kabul etmeyeceklerini, takdir ediyorlarsa onay vereceklerini, meselenin bu kadar basit olduğunu” söyledi. Bahçeli, “Hiç kimseyi zorlayan yoktur, baskı kuran yoktur. Milletin temsilcileri hür iradeleriyle gereği neyse onu yaparlar. Karar ve yetki TBMM’nindir. Ancak MHP’yi meydanlarda hakir görmek, tariz ve tenkitle suçlamak siyasi ahlâk ve basirete asla sığmayacaktır. Siyasi nezaket ve nezahet, aynı zamanda ittifak ruhu ve duruşu muhataplarına inkâr ve ihmal edemeyecekleri sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumluluğun ifa ve ifadesi millete verilmiş sözlerin, milli bekayı muhafaza azminin tezahürü ve teminidir” dedi.

"Devlet Bahçeli ayar verir"

Öte yandan MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, AKP Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş'un "Kimse andımız üzerinden hükümete ayar vermeye kalkmasın" açıklamasına sosyal medya hesabından "Numan Kurtulmuş 'kimse andımız üzerinden hükümete ayar vermeye kalkmasın' demiş. Nıman abi! Ayarın bozuk olmuşsa, Devlet Bahçeli ayar verir. Israr edersen değil ayar, dengen de bozulur. Mahkemeye ayar vermeye kalkma!Aklıma hemen Brunson mahkemesi geliyor. TÜRKÜM DOĞRUYUM.” sözleriyle yanıt verdi.

<haber-dikey:1118524>

AKPden ilk tepki Ömer Çelik'ten

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, “Erdoğan’ın direkt konuşan bir lider olduğunu, devrik cümlelerle ifade edilen politik süreçlere çok fazla yüz vermediğini” belirterek, Erdoğan’ın “direkt MHP’yi ifade etmediğini” belirtti. Bahçeli’nin açıklamasında, “isabetsiz ve itibarsız” şeklinde isnatların olduğunu söyleyen Çelik, “Erdoğan’ın siyasi basiretinin bütün dünyanın malumu” olduğunu ileri sürdü.

“Erdoğan’ın kendileri için kırmızı çizgi olduğunu” ifade eden Çelik, “Açıklamalar Cumhur İttifakı’nın gerektirdiği nezakete uymamıştır. Her konuda anlaşıyor olsak, iki ayrı parti olmayız. AK Parti’nin siyasi kimliği bellidir. Şahıslara karşı işlenen suçlara karşı affetme yetkisi bizde değildir. Yaklaşımımız budur. Herhangi bir toplumsal talebe dayanarak diğerlerini dışlayamayız.”

Fikir ayrılıkları

-24 HAZİRAN ÖNCESİ: İttifakın iki partisi arasında bir süredir özellikle belli başlı konularda fikir ayrılıkları yaşanıyordu. İki parti arasındaki ilk fikir ayrılığı, 24 Haziran seçimleri öncesinde yine MHP lideri Bahçeli’nin “af çıkışıyla” yaşanmıştı. Bahçeli’nin af yasa teklifiyle ilgili önerisine o dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gündemimizde af yok” diyerek, geri püskürttü.

-MCKINSEY ÇIKIŞI: Bahçeli, döviz kurlarındaki yükseliş sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “McKinsey adlı ABD’li şirketle yaptığı” anlaşma noktasında da “açığa düştü.” Bahçeli, McKinsey ile ilgili “Be hey zır cahiller, pek çok ülkede faaliyeti olan, ülkemizde de yıllardır faal halde bulunan McKinsey bir denetim ve danışmanlık şirketidir” diye McKinsey’i savunurken, Erdoğan bu konuda geri adım atmış ve “McKinsey ile ilgili anlaşmanın sonlandırıldığını” belirtmişti.

-HEDİYE UÇAK: İki parti arasındaki fikir ayrılıklarından bir diğeri ise Katar’dan Erdoğan’a hediye edilen uçak ile ilgili yaşandı. Bahçeli, “Türkiye Cumhuriyeti devleti hediye, hibe kabul etmez, uçak ihtiyacı varsa bunun piyasası neredeyse, kendi kaynaklarıyla almayı tercih etmelidir. Ama ‘Bana hibe edildi, hediye edildi.’ Bu Türk milletinin kabul edeceği bir durum değil. Erdoğan’ın da bunu kabul etmemesi gerekirdi diye düşünüyorum” diyerek, Erdoğan’a uçağı iade etmesi çağrısında bulunmuştu. Ancak Erdoğan, bu “çağrıyı da görmezden geldi.”

-‘ANDIMIZ’: İki parti arasındaki fikir ayrılığı Danıştay’ın “Öğrenci Andı” konusunda tepe noktasına ulaşmış ve Bahçeli, ‘Öğrenci Andı’nın yeniden okullarda okutulmasının mümkün olduğunu belirterek, AKP Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ’ı da sert sözlerle eleştirmişti.

-FINDIK KRİZİ: TBMM Genel Kurulu’nda fındık üreticilerinin sorunlarıyla ilgili önergede MHP’li vekiller CHP, İYİ Parti ve HDP’yle birlikte hareket etmişti. Önerge geçen hafta AKP’li 155 milletvekilinin oyu ile reddedilmişti.

-‘CANIM KARDEŞİM’: Erdoğan önceki gün Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının ikinci etabının açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Şimdi birileri çıkarmış af, ne affı? Hele hele 50 bini aşkın uyuşturucunun cezaevinde olduğu bir dönemde biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız?” dedi. Erdoğan’ın bu sözlerine Bahçeli’den de çok sert yanıt geldi.