İTÜ'den GDO'lu pirinç açıklaması

GDO’lu pirinç iddialarıyla ilgili İstanbul Teknik Üniversitesi’nden açıklama geldi.

08 Mayıs 2013 Çarşamba, 20:17
Abone Ol google-news

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)  Rektörlüğü, İTÜ Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi'nce  (MOBGAM), GDO incelemesine ilişkin verilen raporlardaki sonuçların, "süreçteki  usul ve deneysel kurgu hataları" nedeniyle teknik olarak geçersiz olduğunu  bildirdi.

İTÜ Rektörlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Mersin Cumhuriyet  Başsavcılığı Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu'nca, MOBGAM'a, 4 Nisan  2013 tarih ve 2013/11021 sayılı yazıyla "Biyogüvenlik Kanunu'na muhalefet"  suçundan yürütülen bir soruşturmaya esas olmak üzere, gönderilen pirinç  numunelerinin ayrı ayrı analizleri yapılarak, "numunelerde GDO olup olmadığı" ve  "numunelerde GDO bulunması halinde kontaminasyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığı"  ile ilgili sonuçların ivedilikle gönderilmesinin talep edildiği belirtildi.

"Sonuçlar Teknik olarak geçersiz'

Yapılan analizlere istinaden MOBGAM tarafından verilen raporlarda  MRS00022996, MRS00032270, MRS00032375 no'lu pirinç numunelerinde LLRice601 ve Bt3  ırklarının birlikte var olduğunun tespit edildiğinin bildirildiği aktarılan  açıklamada, şöyle denildi:

"Konunun kamuoyundaki hassasiyeti nedeniyle MOBGAM tarafından verilen  raporların incelenmesi için Rektörlüğümüz tarafından kurulan komisyon, süreçte  usul ve deneysel kurgu hataları olduğunu saptamıştır. Verilen raporlarda  uygulanan deneysel yöntemlerin, pirinçlerde saptandığı iddia edilen GDO'nun  kontaminasyondan kaynaklandığı riskini değerlendirecek kurguda oluşturulmadığı  anlaşılmıştır. Dolayısıyla MOBGAM tarafından verilen raporlarda belirtilen  sonuçlar teknik olarak geçersizdir. Bu hususlara istinaden sorumlu kişi hakkında  soruşturma başlatılmış ve soruşturma sonuçlanana kadar görevinden açığa  alınmıştır. Konunun yargıya intikal etmiş olması nedeniyle her türlü hukuki  hakkımızı saklı tuttuğumuzu belirtir, gerekli hassasiyetin gösterilmesini önemle  rica ederiz."