İyad Allavi endişeli

Irak'taki seçimlerin galibi İyad Allavi, başkent Bağdat'ta oyların elle yeniden sayılmasına destek verdiklerini, bununla birlikte sayım sırasında manipülasyonlardan endişeli olduğunu ifade etti.

20 Nisan 2010 Salı, 15:32
Abone Ol google-news

Allavi, düzenlediği basın toplantısında, ''Irakiye bloğu oyların yeniden elle sayılmasını destekliyor, ama bu işlem sırasındaki uygulamalardan ve sonuçların bazı gruplar lehine değişebilecek olmasından endişeliyiz'' dedi.

Hükümeti kurması beklenen Allavi, ''Acaba bu süreci izleyecek uluslararası gözlemciler olacak mı'' ifadesini de kullandı. Allavi sonuçların uluslararası toplum tarafından memnuniyetle karşılandığını hatırlatarak, ''Demokrasiye ve siyasi sürece saygı duyuyoruz, işte bu yüzden de seçim sonuçlarının yeniden sayılacak olmasından korkmuyoruz'' diye konuştu.

Bu arada, Allavi'nin lideri olduğu Irakiye listesi kurmayları, daha önce yapılan oy sayımına Maliki yandaşlarının hile karıştırdığını, elle yapılacak sayıma hile karıştırabileceklerini öne sürdü.
Irakiye ittifakı kurmaylarından Hasan Alavi de, Irak'taki genel seçim sonuçlarının Allavi ve Maliki olarak 2 lider ortaya çıkardığını, bu siyasi krizin çözümü için Allavi ve Maliki'ye acil bir şekilde ikili görüşmelere başlamaları yönünde çağrıda bulunduklarını açıkladı.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu yetkilisi Hamdiye el Hüseyni, dünkü açıklamasında, 7 Martta yapılan genel seçimlerde Bağdat'ta kullanılan oyların, Başbakan Nuri El Maliki'nin lideri olduğu seçim ittifakının şikayeti üzerine yeniden sayılacağını açıklamıştı. Hüseyni, seçim şikayetlerini inceleyen 3 üyenin, oyların yeniden sayılmasına karar verdiğini de kaydetmişti.
Seçimde, eski Başbakan İyad Allavi'nin ittifakı karşısında 2 sandalye daha az kazanarak seçimden ikincilikle çıkan Maliki'nin lideri olduğu Hukuk Devleti ittifakı, genel seçimlerde sayımı yapılan 750 bin oyun şüpheli olduğunu, seçim sonucunu değiştirebilecek olması nedeniyle Bağdat dahil 5 bölgede oyların yeniden sayılmasını talep etmişti.