İYİ Partili Yusuf Halaçoğlu’ndan Meral Akşener’e sert çıkış: "Bu başarı mı"

İYİ Parti eski Kayseri milletvekili ve Türk Tarih Kurumu eski başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Twitter hesabından çok konuşulacak bir paylaşımda bulundu.

26 Haziran 2018 Salı, 15:55
Abone Ol google-news

İYİ Parti'nin kurucuları arasında yer alan, eski Kayseri milletvekili ve Türk Tarih Kurumu eski başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Twitter hesabından paylaştığı gönderide, 24 Haziran seçimleri üzerine şu cümleleri kurdu:

"Tek adam rejimini engellemek, parlamenter sisteme geri dönmek için mücadele ettik. Sonuçta başaramadık. Şimdi İYİ Parti yönetimi çıkmış, başarılı olduk diyor. Yani biz milletvekilliği için mi yola çıkmıştık? Nasıl başarılı oldunuz? Cumhurbaşkanı olacağım diye çıkıp %7 oy aldınız. Bu başarı mı?"

Halaçoğlu, çok tartışılacak bu gönderisinin altında kendisine yöneltilen eleştirileri de yanıtladı.

MHP'nin gücünü kaybetmediğini gördüğü için mi bu açıklamayı yaptığı yönündeki soruyu "MHP başardı mı sizce? Bence başaramadı. Kapıkulu oldu." şeklinde cevapladı.

Yusuf Halaçoğlu, 24 Haziran seçimlerinden önce milletvekili aday listelerinin belirlenmesi sürecinde İYİ Parti yönetimiyle bir anlaşmazlık yaşamıştı. Haloçoğlu, kendisine önerilen Kayseri milletvekilliğini ailevi nedenlerle reddederek Ankara veya İzmir'den aday gösterilmeyi talep etse de, bu isteği kabul edilmemişti.

Meral Akşener konuyla ilgili, “Sayın Halaçoğlu benim öğretmenimdir, hocamdır, abimdir. Kayseri 1. sırayı istemedi. İzmir ya da Ankara’yı istedi. Genel başkan yardımcılarımız vardı. Genel başkan yardımcılarımızın altına onu koysak olmazdı. Koskoca abimi. Dolayısıyla ‘Beni affedin’ dedi. Ben de o karar saygı duydum” demişti.

Halaçoğlu, bu nedenle bu dönem meclise giremedi.