İzinsiz gösteri hazırlığındaki 31 kişi tutuklandı

Şanlıurfa'da DTP'nin düzenlediği miting öncesi ve sonrasında ele geçirilen, aralarında atılmaya hazır molotofkokteyllerinin de bulunduğu malzemeleri taşıdıkları ve çevreye zarar verdikleri iddiasıyla gözaltına alınıp, Adliye'ye sevk edilen 41 kişiden 31'i tutuklandı.

09 Aralık 2009 Çarşamba, 17:11
Abone Ol google-news

Sabah saatlerinde Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan sağlık kontrolünden sonra Adliye'ye sevk edilenlerden, 18 yaşından küçük olan 10 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 31 kişi ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Şanlıurfa'da DTP tarafından geçen cumartesi günü düzenlenen miting öncesi, sırası ve sonrasında Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmalar sonucu, ''provokatif eylem yapmak amacıyla'' hazırlanmış bin civarında cam bilye, 28 sapan, 16 havai fişek, 14 atılmaya hazır molotofkokteyli, çok sayıda ameliyat eldiveni, kar maskesi, örgütsel malzeme, afiş ve pankart ele geçirilmişti.

Bu malzemeleri taşıdıkları veya çevreye zarar verip, yasa dışı slogan attıkları iddiasıyla aralarında 18 yaşından küçüklerin de bulunduğu 49 kişi gözaltına alınmış, bu kişilerden 8'i sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.


Siirt'teki gösteriler

Siirt'te 6 Aralık tarihinde izinsiz gösterilerde bulunmaktan gözaltına alınan 25 kişinin Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusu tamamlandı.

Adli mercilere sevk edilen 25 kişiden 7'si tutulandı, 18 kişi serbest bırakıldı.