İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ‘engelli yolları’ işgal ediliyor

İzmirli görme engelli vatandaşların yön bulmasında kolaylık sağlayan sarı renkteki kabartmalı “engelli yolları” sürücüler, esnaf ve duyarsız vatandaş tarafından işgal ediliyor.

13 Aralık 2019 Cuma, 10:10
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ‘engelli yolları’ işgal ediliyor
Abone Ol google-news

“Engelli dostu kent” İzmir’de, Bu¨yu¨kşehir Belediyesi özellikle görme engelli yurttaşların daha rahat ve kolay ulaşımını sağlamak için yu¨zlerce kilometre, kabartmalı “görme engelli yolu” yaptı. İzmir’de bulunan yu¨zlerce engelliye, belediye tarafından nasıl yu¨ru¨yeceği ve kullanacağı konusunda eğitim verildi.

İşgâl altında...

Görme engelliler, kaldırımlarda bastonlarıyla yön bulmalarını sağlayan sarı kılavuzlar u¨zerinde kesintisiz olarak maalesef yu¨ru¨yemiyor. Özellikle kentin yoğun olduğu bölgelerde, sarı şeritlerin u¨zerine, esnaf masa sandalye atarak işgal ediyor. Sorumsuz su¨ru¨cu¨ler ise kabartmalı çizgiler u¨zerine araç park ediyor. Belediye ekiplerinin defalarca uyarısı ve ceza kesmesine rağmen, engelli yolları duyarsız esnaf ve su¨ru¨cu¨ler tarafından yine işgal ediliyor.Kendilerinin yaşamını kolaylaştıran yolları kullanamayan görme engelliler ise sadece duyarlı olunmasını istiyor. Görme engelli Ahmet Çetin, “Belediye bizim için engelli yolu yaptı. Birçok yerde kullanıyoruz ve bize kolaylık sağlıyor. Ancak, yu¨ru¨rken bazen ayaklarımıza masa, sandalye ve araç tamponları çarpıyor. O kadar abartıyorlar ki bazen saksı dahi koyuyorlar. Bizim yolumuzu işgal ediyorlar ve zarar göru¨yoruz. Bizi anlasınlar ve bizim için yapılan yolu işgal etmesinler” dedi.