İzmir'de kültür-sanat

İzmirli sanatseverleri yoğun bir kültür sanat gündeminin beklediği bu hafta, aynı zamanda açık hava etkinliklerinin başlaması bakımından da önem taşıyor. İzmir'de her yıl onlarca konser ve etkinliğe ev sahipliği yapan Fuar Açık Hava Tiyatrosu, bu yıl sezonunu 1 Mayıs akşamı Yavuz Bingöl'ün vereceği konserle açacak.

29 Nisan 2010 Perşembe, 06:45
Abone Ol google-news

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) bu hafta farklı bir konsere imza atacak.
İZDSO'nun yarın akşam Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde şef Dorian Wilson yönetiminde vereceği konserin solistliklerini piyanoyla Christian Blackshaw ve klarinetle Ege Banaz üstlenecek.

Konserde Carl Maria Von Weber, Schumann ve Gershwin'den eserler seslendirilecek.
İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), bu akşam Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayı'nda Mendelssohn'un ''Bir Yaz Gecesi Rüyası'' balesini sahneleyecek. Gösteri, 1 Mayıs Cumartesi akşamı yine aynı sahnede bir kez daha izleyicinin karşısında olacak.
İZDOB'un Elhamra Sahnesi'nde yarın akşam ise Türkiye-Finlandiya Müzik Köprüsü 2. Opera Çalıştayı kapsamında düzenlenen Tom Krause Master-Class Konseri izleyiciyle buluşacak.
İZDOB sanatçıları, 3 Mayıs Pazartesi akşamı saat 19.30'da Ege Üniversitesi Kampüs Kültür Merkezi'nde ''Rus Bestecileri Gecesi'' konseri verecek.

İZDT

Sezonu kapatmaya hazırlanan İzmir Devlet Tiyatroları (İZDT), bu hafta iki oyun sahneleyecek.
''Rezervuar Kanişleri'' adlı oyun, İZDT'nin Konak Melek Ökte Sahnesi'nde 2 Mayıs Pazar hariç her gün tiyatroseverlerle buluşacak.

Hakan Boyav'ın yönettiği, dekor tasarımını Yıldız İpeklioğlu'nun, giysi tasarımını Funda Çebi'nin yaptığı oyunda Şuayip Ünsal, Musa Zindan, Fatih Paşalı, Mustafa Kılıkçı, Serel Çapacı, Ece Kılınç rol alıyor.

Ünlü yönetmen Tarantino'nun ''Rezervuar Köpekleri'' filmine atıfta bulunulan oyunda, sistem karşıtları, entrikalar, işkence kabusları üzerinden Tarantino'ya göndermeler yapılarak terör, birey-sistem çatışması, işkence, adalet gibi olgular absürt komedi tarzında tartışılıyor.
Melek Ökte Sahnesi'nde 2 Mayıs Pazar günü ise minik izleyiciler için ''Kuşlar Mahkemesi'' adlı oyun perdelerini açacak. Pembe Akgün Köse'nin yazdığı oyunu, Mehmet Avdan yönetiyor.
 

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

İzmir, 5. kez Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'ne ev sahipliği yapacak. İzmir'de 1-9 Mayıs günleri arasında yapılacak festivalde, çok sayıda uzun ve kısa metrajlı film izleyiciyle buluşurken, yönetmen, belgeselci, yazar ve oyuncu konuklar da izleyicilerle söyleşilere katılacak.

Etkinlikler ve gösterimler İsmet İnönü Sanat Merkesi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi, Fuar Gençlik Tiyatrosu, Bornova Çamdibi Nedret Güvenç Sahnesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Menderes Kültür Merkezi, Aliağa Petrol-İş Sendikası, Kemalpaşa ve Bayraklı salonlarında İzmirlilerle buluşacak.

Sergiler, etkinlikler

Mehmet Boztaş Atölyesi'nde çalışmalarını sürdüren 14 sanatçının resimlerinden oluşan karma sergi, 13 Mayısa kadar Resim Heykel Müzesi'nde sanatseverlerle buluşacak. İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi, Nejat Saygıner'in ''Ege'ye'' başlıklı fotoğraf sergisine de ev sahipliği yapmayı sürdürüyor.

İletişim Fakültesi öğrencilerinin tarihi Havagazı Fabrikası'nda açtığı ''Körfezde Seyrü Sefer'' isimli fotoğraf sergisi, ay sonuna kadar sanatseverlerle buluşmayı sürdürecek.
İzmir'de 2001 yılında kurulan ve fotoğraf sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan netfotograf.com grubunun çalışmalarının sergilendiği karma sergi ''Her Açıdan Kareler'', 4 Mayıs Salı günü Karabağlar Belediyesi Çalıkuşu Sergi Salonu'nda açılacak. Sergi, 15 Mayısa kadar gezilebilecek.

Galeri A Sanat Galerisi, Cuma Ocaklı'nın resimlerinden oluşan sergiye 3 Mayıs akşamına kadar ev sahipliği yapmayı sürdürecek.

Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, her pazar olduğu gibi bu pazar günü de Karagöz Hacivat Gölge Oyunu ve Kukla gösterisine ev sahipliği yapacak.
Fransız fotoğraf sanatçısı Catherine Izzo'nun geçen yıl İstanbul'da yaşadığı sürede çektiği fotoğraflardan oluşan ''Yağmur Altında İstanbul'' adlı sergisi, İzmir Fransız Kültür Merkezi'nde 14 Mayısa kadar açık kalacak. Sergi, şehrin özellikle yağmurlu günlerinde çekilmiş 63 siyah beyaz fotoğraftan oluşuyor.

Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisinde Nafi Çil'in resim sergisi ay sonuna kadar sanatseverlerle buluşmayı sürdürecek.

İzmir Fransız Kültür Merkezi, bugün sanat tarihi ve bahçecilik alanında uzman iki Fransız akademisyeni ağırlıyor. ''Geçmişin Bahçesinden Günümüz Bahçesine: Modern Şehircilikte Çözümler'' konulu konferansa Monique Mosser, Isabelle Levêque konuşmacı olarak katılacak. İzmir Serbest Mimarlar Derneği ve TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi işbirliğiyle düzenlenen konferansta modern şehirlerde, özellikle eski ve tarihi yapılarda bahçenin önemi ve bu bahçelerin günümüz şehir hayatına uygun olarak düzenlenip değerlendirilmesi konu edilecek. Konuşmacılardan Isabelle Levêque, 2006 yılında Fransız Kültür Merkezinin bahçe düzenlemesini ve 2008 yılında da Paris Camisinin bahçe düzenlemelerini yapmıştı.
Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Sanat Merkezi'nde bugün saat 18.00'de Nesrin Önlü'nün ''Tekstil ve Moda Tasarımı'' sergisi açılacak. Sergi, 10 Mayısa kadar açık kalacak.

Aynı merkezde saat 20.30'da ise Ege Çağdaş Eğitim Vakfı korosu, şef Hayrettin Ege yönetiminde Türk Sanat Müziği konseri verecek.