İzmir'de Tango günleri

İzmir, farklı alanlardaki etkinliklerin yanı sıra devam eden 29. İzmir Tiyatro Günleri ile yoğun bir kültür sanat gündemine sahne oluyor.

07 Nisan 2011 Perşembe, 08:04
Abone Ol google-news

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Devlet Tiyatrosu, Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) ile Ege ve Dokuz Eylül üniversiteleri tarafından düzenlenen 29. İzmir Tiyatro Günleri, çeşitli tiyatro topluluklarını ağırlıyor.

Etkinlik kapsamında, ''Oyun Atölyesi'' adlı topluluk 8, 9 ve 10 Nisan tarihlerinde Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayı'nda saat 20.30'da sahneleyeceği ''Macbeth'' adlı oyunuyla izleyicileri selamlayacak.

Tiyatro Oyunevi'nin 8 Nisan Cuma günü saat 20.30'da İzmir Sanat'ta ''Beklerken'' adlı oyununun yer alacağı etkinlikte, aynı sahnede Kent Oyuncuları da 9 ve 10 Nisanda saat 20.30'da ''Zorla Güzellik'' oyunuyla perdelerini açacak.
 

Ücretsiz gösterimler

Yalnızca kentteki tiyatro salonlarında çok sayıda oyununun sahnelenmesiyle kalmayıp aynı zamanda kent merkezi dışında kalan ilçe ve beldeleri de tiyatroyla buluşturmayı amaçlayan tiyatro günleri etkinliğinde, mahalle ve beldelerdeki çok amaçlı salonlarda da ücretsiz oyun gösterimleri yapılmaya devam ediliyor.

Bu kapsamda ''Semaver Kumpanya'' adlı topluluğun sahnelediği ''Bir Tutam Hayat'' oyunu, 8 Nisan Cuma günü Yukarı Kızılca, 9 Nisan Cumartesi Bağyurdu, 10 Nisan Pazar günü de Ulucak Çok Amaçlı Salonlarında, Mavi Sanat Tiyatrosu'nun sahnelediği ''Misafir'' adlı oyun, 10 Nisan Pazar günü Asarlık Çok Amaçlı Salonu'nda izleyicilerle buluşacak.
 

İZDSO ve İZDOB

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), yarın akşam seyircilerine ''Tango Gecesi'' yaşatacak.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'ndeki (AASSM) konserde orkestrayı konuk şef Stefano Mazzoleni yönetecek. Orkestra, Rodolfo Mederos Bandoneon'un solist olarak yer alacağı konserde, tangolardan örnekler seslendirilecek.

Konserde, Ozan Fırat ve Taçlan Özüm Erk de tango performansları sahneleyecek. İZDOB ise bu hafta çocuk sanatseverler için bale eseri sahneye koyacak.

Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde yarın, 9 Nisan Cumartesi ve 13 Nisan Çarşamba günleri ''Pamuk Prenses'' adlı bale eseri sahnelenecek.
 

İZDT

İzmir Devlet Tiyatroları (İZDT), bu hafta biri çocuk oyunu olmak üzere toplam beş oyunla izleyici karşısına çıkacak.

İZDT'nin Konak Sahnesi'ne bu hafta boyunca ''Çok Bilen Çok Yanılır'' adlı oyun izlenebilecek. Recaizade Mahmut Ekrem'in yazdığı, Yılmaz Öğüt'ün günümüze uyarladığı ve Doğan Yağcı'nın yönettiği müzikli oyunda, çeşitli hilelerle insanları aldatan, sonunda da ''kendi kazdığı kuyuya düşen'' Maraş Hakimi Azmi Efendi'nin öyküsü anlatılıyor.

Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi'nde ise bu hafta ''Henry ile Alice'in Gizli Yaşamı'' adlı oyun ile ''Deniz Kızı'' adlı çocuk oyunu tiyatroseverlerle buluşacak. Karşıyaka Oda Tiyatrosu'nda ise 12 ve 13 Nisanda ''Jean D'Arc'ın Öteki Ölümü'' adlı oyun sahnelenecek.

Konak Melek Ökte Sahnesi'nde ise ''Bavul'' adlı oyunu izleyiciyle buluşturacak İZDT, Narlıdere Gürdal Tosun Sahnesi ise ''Kadın ile Memur'' adlı oyunla perdelerini açacak.
 

Sergiler

İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi ve Sanat Galerisi'nde Ayça Öztürk'ün ''Portreler'' adlı resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

Fotoğraf sanatçısı Çetin Ergand'ın çalışmalarından oluşan ''Bir Başkentin Oluşumu - Avusturyalı, Alman ve İsviçreli Mimarların İzleri'' adlı sergisi, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde 22 Nisan'a kadar devam edecek.

Aynı merkezde bu akşam açılacak olan, fotoğraf sanatçısı Tahir Özgür'ün çalışmalarından oluşan ''Sarıkeçililer'' başlıklı sergisi de 16 Nisan'a kadar görülebilir.

29. İzmir Tiyatro Günleri kapsamında İzmir Sanat'ta düzenlenen 29. Dekor Eskiz Maket Sergisi ise 10 Nisan'da sona erecek.