İzmir'in kültür-sanat gündemi

İzmir, kültür sanat etkinlikleri bakımından yoğun bir haftayı karşılamaya hazırlanırken, kentteki tüm sanat kurumları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla programlarına çocuklar için özel gösterim ve etkinlikler eklemeyi ihmal etmedi.

21 Nisan 2011 Perşembe, 10:15
Abone Ol google-news

İzmirli küçük sanatseverler, bu hafta konser yönetecek, bol bol çocuk oyunu ve konseri dinleyecek ve İzmir Devlet Opera ve Balesi'nin özel olarak sahneleyeceği ''Pamuk Prenses'' balesini izleme olanağı bulacak.
 

İZDSO, İZDOB VE İzmir sanat

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), bu hafta 23 Nisan nedeniyle şef İbrahim Yazıcı yönetiminde özel bir konsere imza atacak. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) 23 Nisan Cumartesi günü verilecek konserin solistliklerini kemanlarda Doğa Altınok, Sesim Bezdüz ve Merve Nur Uslu üstlenecek. İZDSO'ya bu özel konserde Işıkkent Çocuk Korosu eşlik edecek. Konserde Bach, Bruch ve Mendelssohn'un keman konçertolarının 1. bölümleri seslendirilecek.

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) sanatçıları, yarın akşam Elhamra Sahnesi'nde oda müziği şarkıları konseri verecek. Dr. Selahattin Akçiçek Sahnesi ise 23 Nisan Cumartesi günü Hülya Nüfusçu'nun sahneye koyduğu, koreografisini Hülya ve Serhat Nüfusçu'nun üstlendikleri tek perdelik ''Pamuk Prenses'' çocuk balesine ev sahipliği yapacak. Çok sayıda bestecinin eserlerinden derlenen balenin dekor ve kostümleri Sevcan Yenihayat'a ait.

İZDOB'un Elhamra Sahnesi'nde ise 27 Nisan Çarşamba akşamı ''Ege Üçlüsü'' konseri sanatseverlerle buluşacak. İzmir Sanat, bu hafta Büyük Salon'da düzenleyeceği bir konserle İzmirlileri bekliyor. ''Opera Esintileri'' isimli konserde sanatseverler solistler Esin Talınlı, Şenol Talınlı, Tevfik Rodos'u, piyanoda Cemile Cabbarova eşliğinde dinleme olanağına kavuşacaklar. Konser, saat 20.00'de başlayacak.
 

İZDT

İzmir Devlet Tiyatroları (İZDT), bu haftayı büyük ölçüde çocuk tiyatroseverlere ayırıyor.
İZDT'nin Konak Sahnesi'nde hafta boyunca ''Kadın ile Memar'' adlı oyun izleyiciyle buluşacak. Aldo Nicolai'nin yazdığı, Muhittin Yılmaz'ın çevirip, Bülent Arın'ın yönettiği ''Kadın ile Memur''da, monoton bir yaşama sahip bir memurun, sabah iş yerinde karşılaştığı kadınla devletin işleyişi, bürokrasi, politika, yaşam biçimleri hakkında konuşmaya başlaması ve ardından sistemi ve kendini sorgulamasını anlatılıyor.

Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi'nde ise ''Edi'nin Annesi Nerede?'' ve ''Deniz Kızı'' adlı çocuk oyunları, hafta boyunca dönüşümlü olarak minik izleyicilerin karşısında olacak.
Konak Melek Ökte Sahnesi'nde ise yeni çocuk oyunu ''İki Kova Su'' çocuklar için perdelerini açacak. Gredianus'un eserinden Can Gürzap'ın Türkçe'ye çevirdiği oyunu Murat Aslan yönetiyor.
 

Sergiler etkinlikler

TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen, 16 Nisan Cumartesi günü açılan 16. İzmir Kitap Fuarı, 24 Nisan Pazar akşamına kadar sürecek. İzmir Uluslararası Fuar Alanı'ndaki Kitap Fuarı'na 340 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılıyor. İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi ve Sanat Galerisi, Ayça Öztürk'ün ''Portreler'' adlı resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

Rock müziğin sevilen ismi Teoman, yarın akşam Ooze Venue'de hayranlarının karşısında olacak. Fotoğraf sanatçısı Çetin Ergand'ın çalışmalarından oluşan ''Bir Başkentin Oluşumu-Avusturyalı, Alman ve İsviçreli Mimarların İzleri'' adlı sergisi, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde sanatseverlerle buluşmayı sürdürüyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayı Fuaye'sinde, DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesinin karma seramik sergisi ay boyunca gezilebilecek. Sanatseverler, 27 Nisan Çarşamba akşamı AASSM'de Yasmin Levy konserini izleyebilecekler. Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Ege Sanat Salonu'nda Güler Göker, Berrin Tankut, Ayla Ülker, Koray Bekdemiroğlu, Ayşegül Tolunay'ın karma resim sergisi, 25 Nisan Pazartesi akşamına kadar ziyaret edilebilecek.