İzmir'in yeni hedefi 'homeport'

Turistlere gemi turlarıyla liman şehirlerinde günübirlik gezi olanağı sağlayan kruvaziyer turizminde son dönemde önemli bir atılım yapan İzmir, şimdi de ''homeport'' adı verilen ana çıkış limanı düzenlemesine giderek, turizm gelirini daha da artırmayı hedefliyor.

04 Kasım 2011 Cuma, 10:48
Abone Ol google-news

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, 2003 yılına kadar kruvaziyer turizmde varlık gösteremeyen İzmir'in, yoğun çabalar sonucu bugün günde bazen sayısı dördü bulan kruvaziyer gemilerle gelen binlerce turisti günübirlik turlarla ağırladığını dile getirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın öncülüğünde bir süre önce yapılan toplantıda Kruvaziyer Limanlar Birliği kurulmasına yönelik karar alındığını, böyle bir birliğin liman işletmelerinin akılcı işbirliğiyle kruvaziyer turizmin gelişiminde etkin bir adım olacağını kaydeden Dologh, ülkenin, liman altyapısının gelişimi ve yeni limanlarla kruvaziyer turizminde daha önemli noktaya gelebileceğini vurguladı.

İzmir'in bu yıl sonuna kadar ağırlayacağı kruvaziyer yolcu sayısının 700 bine ulaşmasının beklendiğini dile getiren Dologh, kısa süre içerisinde özelleştirilmesini bekledikleri İzmir Limanı'nın daha fazla kruvaziyer geminin yanaşabileceği noktaya ulaşmasının da önem taşıdığını kaydetti.

Dologh, kruvaziyer turizmin de içerisinde yer alacağı Deniz Turizmi Sempozyumu'nun bu ay gerçekleştirileceğini, sempozyumun yeni gelişmelere ışık tutmasını beklediklerini anlatarak, ''Kruvaziyer turizmi için çok emek verildi. Kruvaziyer, deniz turizmi açısından çok önemli. Kuşadası ve İstanbul'un ardından İzmir kruvaziyer turizmde hızlı bir gelişim içerisinde. Bu bir at yarışıdır. Koşu devam ediyor'' dedi.
 

Sonraki adım homeport

Türkiye'nin, turistlerin bir kaç saat içerisinde tarihi ve turistik yerleri gezmesine olanak sağlayan kruvaziyer turizmin bir adım ötesine geçmesi gerektiğini dile getiren Geza Dologh, bu kapsamda, birçok ülkede de yeni bir kavram olan ana çıkış limanı (homeport) uygulamasının başlatılması gerektiğini söyledi.

Dologh, homeport uygulamasıyla kruvaziyer turizm için çeşitli ülkelerden uçakla İzmir'e getirilecek turistlerin bir ya da daha fazla gece konaklamasının sağlanacağını, konaklamanın ardından turistlerin geziye çıkacakları kruvaziyer gemisine taşınacağını anlattı.

Homeport uygulamasının İstanbul ve İzmir'de planlandığını ve bu yönde girişimlerin devam ettiğini dile getiren Dologh, şu bilgileri verdi: ''İzmir'in kruvaziyer tura çıkan binlerce turist için ana çıkış limanı olmasını istiyoruz. Kruvaziyer turizmin ardından bundan sonraki adım homeport olmalıdır. Daha fazla gelir getirici homeport, henüz bir iki yerde var. İstanbul ve İzmir'de planlanıyor. Bu proje üzerinde çalışılıyor. Bu iş armatörlerle çözülecek. İzmir'in konaklama, eğlence ve hizmet sektörü kapasitesi yüksek. Türkiye'nin de bu gelir ve kardan yararlanmasını istiyoruz. Amacımız deniz turizminden daha fazla gelir sağlamak.''
 

Yat turizmi

Geza Dologh, Türkiye'de yat turizminin büyük ilerleme kaydettiğini, DTO'nun da içerisinde yer aldığı Deniz Turizm Çalışma Grubu'nun yat turizminin gelişimine yönelik çalışma yürüttüğünü söyledi. Yat turizminden ciddi gelir elde edildiğini, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım'ın da marina inşaatlarına yönelik çalımalar yürüttüğünü kaydeden Dologh, ''İzmir'de pasaport mevkisinde liman yapılması fikri var. Yeni marinalar yapılmalı. Yat turizmi hızla gelişiyor. Mevcut bütün marinalar dolu. Yüz binlerce avro değerinde yatlar bulunuyor. Türkiye'nin potansiyeli yüksek'' diye konuştu.