Kaddafi güçleri muhaliflerin hedeflerini bombalıyor

Libya'da lider Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin, muhaliflerin başkent Trublus'un güneybatısındaki hedeflerini bombaladığı bildirildi.

19 Mayıs 2011 Perşembe, 12:24
Abone Ol google-news

Bölge sakinlerinin verdiği bilgiye göre, Trablus'un güneybatısına düşen Nefusa Dağları'ndaki hedeflere Grad roketleri atılıyor.

Buradaki hedeflerin hafta başından bu yana ağır bombardıman altında olduğunu söyleyen yöre sakinleri, şiddetli çatışmalar nedeniyle evlerinden çıkamadıklarını ve ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını anlattılar.

Çatışma bölgesindeki olası can kaybı ve yaralılar hakkında bilgi verilmedi.

Stratejik öneme sahip Nafusa Dağları, Trablus'un güneyindeki çölden batı yönünde Tunus sınırına kadar uzanıyor. Bu dağlık alan, Misrata kıyı bölgesinden sonra muhalif güçlerin batıdaki en önemli üssü olarak görülüyor.

Muhalif güçlerin çoğunluğu, ülkenin doğusunda üstlenmiş durumda ve NATO'nun Kaddafi güçlerini bombardımanına karşın batıya ilerlemekte zorlanıyor.
 

"NATO Kaddafi'nin savaş imkanını kırdı"

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO'nun, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin "savaş imkanını kırdığını" söyledi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Slovakya Devlet Başkanı İvan Gasparoviç ile Bratislava'da yaptığı görüşmeden sonra, Kaddafi'nin savaş olanaklarına ciddi şekilde zarar verildiğini belirtti.

"Kaddafi rejimi her gün daha da yalnız bırakılıyor" diyen Rasmussen, artan askeri ve siyasi baskının rejimin düşmesiyle sonuçlanacağına inandığını ifade etti.

NATO operasyonlarında 3 hedef olduğunu belirten Rasmussen, "İlk olarak, sivillere yönelik tüm saldırıları tamamen sona erdirmek. İkinci olarak, Kaddafi güçlerinin üslerine geri çekilmesini sağlamak. Üçüncü olarak, ihtiyaç duyan kişilere insani yardım ulaştırmak. Bu hedeflerimize ulaşıncaya dek operasyonlarımızı devam ettireceğiz" diye konuştu.