''Kadına şiddeti Lemanla karala''

Akdeniz Üniversitesi,AGİDER ve Leman Kültür Dergisi işbirliğiyle gerçekleştirilen ''Kadına şiddeti Lemanla karala'' projesi kapsamında, kadına yönelik şiddeti konu edecek karikatür yarışması düzenlenecek.

14 Aralık 2011 Çarşamba, 14:04

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meral Gültekin, Akdeniz Üniversitesi Senato Odası'nda düzenlenen basın toplantısında, kadına yönelik şiddetin Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olduğunu, üniversite olarak bu sorunu dile getirmeyi ve çözüm yolları önermeyi hedeflediklerini bildirdi. Karikatür sanatıyla öğrencileri biraraya getirip, kadına yönelik şiddet konusunu bütün çıplaklığıyla gözler önüne sermek istediklerini anlatan Prof. Dr. Gültekin, proje sayesinde üniversitede karikatür sanatıyla ilgilenen öğrencilerin gelişimine de katkıda bulunulacağını açıkladı.

Toplantıya katılan Leman Kültür Dergisi İmtiyaz Sahibi Tuncay Akgün, grup olarak sadece kadın çizerlerin çalıştığı ''Bayan Yanı'' isimli bir mizah dergisi çıkardıklarını hatırlattı. Sivil toplum kuruluşları ve üniversite ile ortak çalışma içinde olmanın kendisini heyecanlandırdığını dile getiren Akgün, bu projeyle kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık yaratmak istediklerini vurguladı.

AGİDER Başkan Yardımcısı Figen Sayın ise dernek olarak kadın girişimci sayısını artırmak gibi bir sorumluluklarının olduğunu, bu kapsamda kadın sorunlarına çözüm bulacak çalışmalara katılmayı da hedeflediklerini söyledi.

Sayın, proje kapsamında karikatür yarışması düzenleyeceklerini, Leman Dergisi'nde oluşturulacak jürinin bu karikatürler arasından seçim yapacağını anlattı. Jürinin tespit ettiği öğrenciler ile üniversitede atölye çalışmaları yapılacağını belirten Sayın, ''Leman Dergisi'nden gelen uzmanlar eşliğinde yapılacak atölye çalışmasında hem şiddet konusu tartışılacak hem de o gençlerin çizerliği daha iyi bir noktaya taşınacak. Karikatürler arasında dereceye giren karikatürler sergilenecek'' dedi.

Figen Sayın, karikatür yarışmasına başvuruların 20 Ocak'ta sona ereceğini, yapılacak incelemenin ardından belirlenecek karikatürlerin de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Akdeniz Üniversitesi'nde sergileneceğini dile getirdi.