Kahire'de Türk Filmleri Haftası

Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Kültürel ilişkilerin, Türkiye ile Mısır'ı birbirine daha çok yakınlaştırdığını söyledi.

16 Nisan 2011 Cumartesi, 08:41
Abone Ol google-news

Mısır'ın başkenti Kahire'deki opera binasında ''Türk Filmleri Haftası''nın açılış konuşmasını yapan Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Türkiye ve Mısır'ın dosttan öte iki kardeş devlet olduğunu belirterek ''iki dost ülke arasında her gün gelişen bu kültürel ilişkiler, Türkiye ile Mısır'ı birbirine daha çok yakınlaştırıyor'' dedi.

Botsalı, bakanlar düzeyinde imzalanan anlaşmalar çerçevesinde iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin daha sistemli bir şekilde gelişmesini temenni ettiğini dile getirdi.

''Tahrir devrimi olarak tanımlanan gelişmelerden sonra bu yapılan ilk faaliyettir. Bu barışçı ve demokrasi hareketini yürekten destekliyoruz'' diye konuşan Botsalı, ''halkımız ve hükümetimiz Mısır halkıyla dayanışma içinde hareket etmektedir'' ifadelerini kullandı.

Bahar ve yaz aylarında kültürel faaliyetleri daha yoğunlaştıracaklarını belirten Botsalı, önümüzdeki aylarda Mısır'a Türk sanatçıları davet edeceklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan Türk Büyükelçiliğinin Kültür ve Tanıtım Müşaviri Yahya Özen opera binasında günde bir filmin gösterileceğini, ilk olarak "Bal" filminin izleyici ile buluşacağını söyledi.

Özen, Türk Filmleri Haftası çerçevesinde Bal, Uzak, Beynelmilel, Muhsin Bey, Nokta, Vizontele, Beyaz Melek, Babam ve Oğlum gibi filmlerin gösterileceğini ifade etti.