Kalın'dan Erdoğan'ın ABD ziyaretine ilişkin açıklama: Ziyaretin olup olmayacağına dair değerlendirmemiz devam ediyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım tarihinde ABD’ye yapması planlanan ziyaret hakkında, “Tereddütlerimiz izole olmazsa bu ziyaretin gerçekleşmemesi de mümkündür. Cumhurbaşkanımız bu konuda değerlendirmelerini hala yapıyorlar. Nihai olarak kararlarını yakın birkaç gün içerisinde verecektir” dedi.

04 Kasım 2019 Pazartesi, 18:17
Kalın'dan Erdoğan'ın ABD ziyaretine ilişkin açıklama: Ziyaretin olup olmayacağına dair değerlendirmemiz devam ediyor
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kalın, Erdoğan’ın 13 Kasım tarihinde ABD’ye yapması planlanan ziyarete ilişkin sorulan bir soruya, “Bu ziyaret Trump’ın daveti üzerine planlandı. Cumhurbaşkanımızın bir ziyaret talebi söz konusu olmamıştır. Ziyaretin olup olmayacağına dair değerlendirmemiz devam ediyor. Bu ziyaretten amacımız Washington’a gitmek değil tam tersine ülkemizin çıkarları doğrultusunda somut neticeler elde edebilmektir. Savunma sanayinden terörle mücadeleye, Suriye’deki gelişmelerden ikili ticaret hacminin artırılmasına kadar ABD ile yürüttüğümüz birçok konu var. Bunlarla ilgili somut adımların atılması neticelerin elde edilmesi bizim birinci önceliğimizdir. Ziyaretin sebebi de amacı da budur. Eğer bu hedefe ulaşabileceğimize dair tereddütlerimiz izole olmazsa bu ziyaretin gerçekleşmemesi de mümkündür. Cumhurbaşkanımız bu konuda değerlendirmelerini hala yapıyorlar. Nihai olarak kararlarını yakın birkaç gün içerisinde verecektir. Bu ziyaret talebi bizden gelmemiş, Sayın Trump’ın daveti üzerine planlanmış bir ziyarettir. Olup olmayacağına dair değerlendirmelerimiz şu aşamada devam etmektedir” yanıtını verdi. 

Kalın'ın açıklamalarından satır başları:

Barış Pınarı Harekat, sınırda terör devleti kurulmasını büyük oranda kaldırmıştır. Teröristlerin kolayca vazgeçmeyeceğini biliyoruz.

Suriye dosyası karmaşık bir dosya, yapılacak çok iş var.

Adalet Bakanı hazırlanan taslağı paylaştı.

Dünya siyasetini de yakından ilgilendiren bir durum olduğu için hassasiyetini koruyor. Tel Abyad ve Resulayn arasında 45 kmlik alan teröristlerden temizlenmiş durumda. Zaman zaman teröristlerin saldırdığını biliyoruz. Bugün bir uzman çavuşumuz şehit oldu. Bu tür tuzaklara karşı teyakkuz halinde olmaya devam ediyoruz. 

Mültecilerin evlerine dönüşü sağlayacak çalışmalar sürdürülüyor.

Mülteci meselesi sadece Türkiye'nin meselesi değildir. Küresel bir iş birliği yapılması gerekmektedir. DEAŞ ya da diğer terör grupları da sadece Türkiye'nin meselesi değildir.

Tel Tamir kasabası, bizim harekat alanımızın dışındadır. Burası YPG'nin kontrolü altında olan bir bölgedir.

(Mültecilerin ülkesine dönmesi) BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin bu konuda bir çalışma yapması için de süreç başlamış bulunuyor.

Suriye halkının iradesini sandığa yansıtması büyük önem arz ediyor.

Yakaladığımız DEAŞ'lılari ülkelerine iade ettik. İade ettiğimiz serbest bırakıldı ve terör eylemine katıldı.

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı ve PKK ile mücadelesi, DEAŞ ile mücadeleyi zaafa uğratıyor' iddialarını ortaya atmak, bu terör örgütüne kol kanat germekten başka bir şey değildir.

Müttefiklerimizden terörün her türüne karşı açık, net tavır almalarını bekliyoruz. Bu ister Amerika Birleşik Devletleri olsun ister Avrupa Birliği olsun ister başka ülkeler olsun. PKK'yı kağıt üzerinde terör örgütü olarak tanımlamak tek başına yetmez, pratikte ne yaptığınız önemli.

Rusya ile ikinci ortak devriye yarın yapılacak.