Kamu-Sen: AKP varken IMF'ye ne gerek var

Kamu-Sen, siyasi iradenin anlaşma olsun ya da olmasın ağır IMF programlarını uyguladığını belirterek, "AKP hükümeti varken, verdiği kredilerin geri dönüşünü garanti etmek için dar gelirlilerin sırtına yeni yükler bindirilmesini isteyen IMF'ye ne gerek var" dedi.

08 Ekim 2009 Perşembe, 08:25
Abone Ol google-news

Türkiye Kamu-Sen'den yapılan açıklamada, bugüne kadar yapılan tartışmaların neredeyse tamamının IMF'nin ekonomik programlarının sosyal boyutu üzerine olduğu anımsatılarak, IMF tarafından hazırlanarak Türkiye başta olmak üzere kendisinden borç alan ülkelere uygulatılan programlarda sosyal kesimlerin yok sayıldığı, yalnızca ekonomik gereklerin göz önünde bulundurulduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Gelir dağılımında adaletin sağlanması, ücretlerin ve alım gücünün artırılması, yoksulluğun önlenmesi, işsizliğin azaltılarak, istihdam artırıcı tedbirlerin alınması gibi kaygıları yoktur. IMF bir finans kurumu mantığıyla düşünmekte ve programlarını buna göre şekillendirmektedir. IMF'nin ekonomik programlarının tek amacı, verdiği krediyi faiziyle birlikte geri alabileceği bir ortam sağlamaktır" denildi.

IMF ile yeni bir kredi anlaşmasının yapılıp yapılmaması yolunda tartışmaların, Türkiye'nin gündeminde önemli bir yer oluşturduğu ifade edilen açıklamaya, şöyle devam edildi:
"Son dönemde Hükümetin IMF'siz Türkiye'de yaptığı uygulamaların IMF'ye rahmet okutacak türden olduğu görülmektedir. Siyasi irade anlaşma olsun ya da olmasın zaten ağır IMF programlarını uygulamaktadır. Dolayısı ile vatandaşları her fırsatta ezen, maaşlara zam yapmayan, istihdam artırıcı ve tüketim kesimini destekleyecek tedbirler almak yerine finans ve rantiye kesimini destekleyen bir AKP Hükümeti varken, verdiği kredilerin geri dönüşünü garanti etmek için dar gelirlilerin sırtına yeni yükler bindirilmesini isteyen IMF'ye gerek yoktur."