Kani Beko: Yarımada’da çevre katliamına dur de!

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir’in yarımadası olarak bilinen Karaburun, Urla, Çeşme ve Seferihisar’da çevre katliamınının durdurulması için çağrıda bulundu.

25 Temmuz 2019 Perşembe, 15:05
Abone Ol google-news

Karaburun ve Urla’daki toplantılarda partililerle buluşan Beko, İzmir’in Yarımadası’na sahip çıkmaya davet etti. Vahşi kapitalizmin daha büyük karlar için doğayı tahrip ettiği bir çağın yaşandığını ifade eden Beko, “Kentlerimiz ve doğal alanlarımız insan eliyle, iktidarın ranta teslim etme politikalarıyla maalesef gitgide sürdürülebilirliğini yitiriyor ve yok oluyor.  Bu yüzden her bireyin üzerine düşen tedbirleri alması gerekiyor. AKP iktidarı taş ocakları, balık çiftlikleri ve Rüzgar Enerji Santralleriyle Yarımada’yı parsel parsel adeta ranta teslim ediyor” dedi.

"AKP ZİHNİYETİ YAŞAM ALANI BIRAKMAMAYA KARARLI"

Karaburun Kent Konseyi’nce hazırlanan raporu hatırlatan CHP’li Beko, “Rapora göre 415 kilometrekarelik Karaburun’un yüz ölçümünün yüzde 71’i ki bu oran neredeyse tüm dağlık alanları kapsıyor, 6 firmaya RES proje sahası olarak tahsis edilmiş durumda. Yaşam alanı olarak yarımadanın sadece yüzde 16’sı bırakılmış! Biz doğal enerji üretimine karşı değiliz ancak RES’ler yaşam alanlarından uzak olmalı derken bunlar yaşam alanı bırakmamaya kararlı! Karaburun Yarımadası’nın yüzde 61’ini tek başına kaplayan Lodos Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait Karaburun RES Projesine karşı 4 yıldır hukuk mücadelesi sürüyor. Proje için verilen ÇED Olumlu kararı iki kez ve üretim lisansı bir kez iptal ettirildi. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı iptal gerekçeleri dikkate almadı ve ÇED izinleri hızlı bir şekilde geçtiğimiz aylarda yeniledi. Örgütlenecek, sesimizi daha çok çıkaracak, doğaya ve yaşama, burada yaşayanlara rağmen yapılanları dünyaya duyuracağız” açıklamalarını yaptı.