Kapıcı daireleri için yasa teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, kapıcı daireleriyle ilgili yasa teklifi hazırladı.

14 Ocak 2010 Perşembe, 11:34
Abone Ol google-news

TBMM Başkanlığı'na sunulan teklif, İmar Kanunu ile Kat Mülkiyeti Kanunu Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Teklife göre, kapıcıların oturacağı konutlar, en az brüt 60 metrekare ve yerden en az 50 santimetre yüksekte olacak. İmar Kanunu'nda, kapıcıların oturacağı konutların brüt 40 metrekareyi geçmemesi yer alıyor.

Teklifle, Kat Malikleri Kurulu'nun salt çoğunluğunun kararıyla sözleşmeleri herhangi bir nedenle feshedilen ya da sona eren kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçiler ile dışarıdan atanan yöneticiler, kendilerine bu görevleri nedeniyle bir yer tahsis edilmişse, bu yerleri 3 ay içinde boşaltacak. Bu süre içinde boşaltılmayan yerler, yöneticinin veya kat maliklerinden herhangi birinin başvurusu üzerine, tebligata lüzum kalmadan mahalli mülki amirlerin kararıyla iki hafta içinde zabıta tarafından boşalttırılacak.

Teklifin gerekçesinde, Türkiye'de konut kapıcılığı yapan 300 bin kişi bulunduğu belirtilerek, ''Çoğu kapıcı dairesi tek odadan ibarettir. Kapıcı aileleri, havasız, güneş görmeyen, rutubetli bodrum katlarında büyük sıkıntı çekmekte, ciddi sağlık sorunlarıyla boğuşmaktadır. İmar yönetmeliklerine uygun yapılmayan konutlar, kanalizasyon boruları, kalorifer geçişleri, su tesisatı, boru ve kablo gibi tehlike oluşturan malzemelerle adeta dekor edilmektedir'' denildi.