Kapitalizmin çarkları

İlaç şirketlerinin dünya üzerinde oynadığı kirli, acımasız oyunları gerçekçi, etkileyici bir anlayışla yansıtan dram, kapitalizmi, kürselleşmeyi eleştiriyor.

10 Mayıs 2012 Perşembe, 15:05
Abone Ol google-news

Orman işletmelerinde mühendis olarak çalışan Raoul Kraft’ın yaşamı aldığı bir haberle altüst olur. Onsekiz yaşındaki oğlu bir trafik kazasında yaşamını yitirmiştir. Frank’in derin acısı bir süre sonra yerini kuşkuya bırakır çünkü gazeteci Diane Frank’e bu kazanın ardında ilaç şirketlerinin olduğunu açıklar.

Diane’in kocası da piyasada yasal olarak satılan bir ilaçtan ötürü ölmüştür, genç kadın Güney Afrika’da iç savaştan dolayı çökmüş bölgelere gidip insanları denek olarak kullanan bu ilaç şirketlerine karşı amansız bir savaşıma girmiştir.

Raoul ve Diane daha başka ölümlerin arkasında yatan olayları araştırmaya başlarlar. Birer şebeke olarak çalışan büyük ilaç şirketleri ilaç yerine hastalık üreterek kapitalizme hizmet ederler.

Küresel tedavinin olmamasından kaynaklanan bu açığı ilaç  şirketleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaktadırlar.

Eric Besnard’ın gerçeklere dayalı özgün senaryosundan uyarlanan filmin Özel Bölümler’inde fragman, set görüntüleri yer alıyor.

Le Nouveau Protocole (Protokol)

Yönetmen: Thomas Vincent

Oyuncular: Clovis Cornillac, Marie-Josée Croze, Dominique Reymond, Stéphane Hillel, Gilles Cohen, Xavier Boulanger, Frédéric Bocquet/ 2008, 90 dakika, Kanal D Home Video.

Format: Dvd, Vcd.