Karakara'ya meslektaşlarından destek

Kırşehir 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi kararıyla hakkında "gazetecilikten 375 gün men" kararı verilen haftalık Kırşehir Postası gazetesinin sahibi ve yazı işleri müdürü Havva Karakaya'ya gazeteci örgütlerinden destek.

12 Ağustos 2011 Cuma, 13:54
Abone Ol google-news

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ercan İpekçi, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Recep Yaşar, Kırşehir Postası Gazetesi'ni ziyaret etti.

Gazetenin son sayısını inceleyen Abakay "Bir gazete habersiz çıkmamalı" diyerek 375 gün basın yasağının doğru olmadığını belirtti. Abakay, "Türkiye de böyle zorlama bir karar olmaz. Bu Türkiye de bir ilk. Bu gazeteciler üzerinden büyük bir terör olabilir. Türkiye de böyle bir kararı kabul etmeyeceğiz. Hukuksuz bir şekilde gazeteciler böyle garip cezalar almamalılar" şeklinde konuştu.

TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi ise gazetecilere yönelik cezaların on binlere ulaştığını ayrıca yazılan haberler nedeniyle ceza alan yerel gazetecilerin sayısının bile bilinmediğini belirtti.
İpekçi, Havva Karakaya'nın hukuk mücadelesinde yanında olduklarını ifade ederek, "Bu mücadeleyi başarıya ulaştıracağız" dedi. TGC Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar ise "Gazetecilik izne bağlanan bir meslek değildir. Demokrasi olan ülkelerde böyle bir karar olmaması gerekir" şeklinde konuştu. Karakaya ise "Kimsenin kalemimizi kırmasına izin vermeyeceğiz" dedi.