Karayılan tartışmasını değerlendirdi

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, terörist Murat Karayılan'ın yakalandıktan sonra İran tarafından bırakıldığına ilişkin iddialarla ilgili olarak, "Böyle bir konuda hükümetimize intikal eden, yani yayınlanan haberin doğruluğu konusunda bir bilgi yok" dedi.

11 Ekim 2011 Salı, 12:19
Abone Ol google-news

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası kurulun gündemindeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Arınç, kurulda 17 Ekim'de TBMM'ye teslim edilecek olan önümüzdeki yılın bütçesinin görüşüldüğünü, konuyla ilgili Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bir basın toplantısı düzenleyeceğini söyledi. Arınç, kurulda ayrıca Antalya başta olmak üzere Akdeniz bölgesinde yaşanan sel felaketinin de gündeme geldiğini belirterek "Sel olaylarına anında müdahale edildi. Başbakanlığımızın Afetle ilgili birimi maddi yardım gönderildiği kurtarma çalışmalarının başarıyla sonuçlandığı vatandaşlarımızın bir kısmının bazen yaşlı bazen çocuk olarak kayıp olarak kayıtlara geçtiği açıklandı" dedi. Arınç, yarın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın ve henüz net olmamakla birlikte Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın Antalya'da yaşanan baskınlardan kaynaklanan zararı yerinde görmek için bölgeye gideceğini, dönüşte de TBMM'ye bilgi sunacaklarını açıkladı.

Anayasa değişikliği ile memur sendikalarına toplu sözleşme imkanı getirildiğini de sözlerine ekleyen Bülent Arınç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in toplu sözleşme yapılabilmesi ve buna ilişkin esasların taraflarca üzerinde görüşülen konuları Bakanlar Kurulu'na takdim ettiğini bildirdi. Bülent Arınç, Bakan Çelik'in sözleşmeye taraf olacak sendikalarla ve ilgili kuruluşlarca bunu müzakere edeceğini ve süresi içerisinde de yasal değişikliklerin biran önce TBMM'de yapılmasının gerçekleştirileceğini dile getirdi.

"İran ile ihtilaf yok"

Bülent Arınç açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Arınç'a geçtiğimiz aylarda PKK'nın iki numaralı ismi Murat Karayılan'ın İran'da yakalandığı iddiaları ortaya atıldığında yaptığı "Bu işin içinde bir iş var" açıklaması hatırlatıldı. Bugün bir gazetede yer alan Karayılan'ın yakalandıktan sonra salıverildiği iddialarına ilişkin "İddialar doğrudur. Pazarlık olabilir yakında kokusu çıkar" yönündeki beyanlarını yalanlayan Arınç, haberle ilgili tekzip geçtiğini söyledi.

Arınç, söz konusu iddia ile ilgili yaptığı değerlendirmede ise şunları söyledi:
"Bu haberleri perde arkasını ne olup ne bittiğini daha sonra öğrenebileceğiz. İran da bir devlettir. O devletin de kurumları var, kuruluşları var. Özellikle komşuluk ilişkilerimiz içerisinde de teröre karşı mücadelede birlikte hareket ettiğimizi, birbirimizle istihbarat noktasında yardımlaştığımızı şahsen biliyorum. Bunu MİT müsteşarımız da İçişleri Bakanımız da açıklamış olabilirler. Terörle mücadelede özellikle de PKK'ya karşı mücadelede Türkiye ile İran arasında bir ihtilaf yok. Dolayısıyla biz mevcut durumu kabul ederek böyle bir habere ihtiyatlı yaklaşmalıyız. Bu konuyla ilgili haberler her zaman tartışılacaktır. Çünkü açıklama yapılmıştır o açıklamadan sonra vazgeçilmiştir. Bunun başka bir Murat olduğu ifade edilmiştir. Arada bir siyah bölge kara bölge olmuştur vs. Şahsen bunu sizinle uzun uzun müzakere etsem belki bir noktaya varabiliriz. Ama hükümet sözcüsü olarak üzerimdeki sorumluluk böyle bir konuda hükümetimize intikal eden yani bugün yayınlanan haber doğruluk olarak bir bilgi yok. Biz bunun daha sonra belki anlaşılabileceği bir bilgi edinirsek bunu da kamuoyu ile paylaşacağımızı söylemek istiyorum."

"Hiçbir ülke terörle mücadelede tek başına başarılı olamaz"

Arınç, İran ile Suriye'nin PKK'ye daha geniş hareket alanı bırakma konusunda terör örgütü ile anlaşma yaptığı yönündeki değerlendirmelerin sorulması üzerine ise bütün bu iddiaların doğruluğu konusunda kesin somut deliller olmadığı sürece bir şey söylemenin doğru olmadığını belirtti. Terörün bütün ülkelerin sorunu olduğunu belirten Arınç, "Hiçbir ülke kendi başına terörle mücadelede başarılı olamaz. Mutlaka başka ülkelerle müşterek bir terörle mücadele platformunun sağlıklı işlemesine ihtiyaç var" dedi. Hükümet Sözcüsü Arınç, "İstihbarat paylaşımı güç paylaşımı, bilgi paylaşımı noktasında başka ülkelerin desteğine her ülkenin ihtiyacı vardır. Nasıl Kuzey Irak'taki yönetimle ilişkilerimi varsa Irak merkezi yönetim ile ilişkilerimiz varsa, Irak'ta bulunan ABD ile ilişkimiz varsa, İran'la dostluğumuz varsa , Suriye ile son günlerde belki tartışmalı ama geçmişten bu yana ilişkilerimiz terörle konusunda bir işbirliğine dayanıyorsa biz bunun yine her ülke için terörle mücadele konusunda devam etmesini isteriz. Şu anda bizim bu işbirliği konusunda hem somut neticeler elimizde, hem de bunun devam edeceğine dair bilgimiz var" dedi.

Öte yandan Arınç, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Öcalan için ev hapsi önerisini ise "Bunun üzerinde durmaya bile gerek yok. Bu önerilerini her zaman yapıyorlar. Tartışmaya bile gerek görmüyorum" dedi.