Karbondioksit toprak altına

Hollanda'da sanayi kuruluşlarından çıkan karbondioksit gazının bir kısmı, sera etkisini azaltmak amacıyla atmosfere bırakılan zararlı gaz salımını önleme çalışmaları çerçevesinde bir süre toprak altında saklanacak.

27 Kasım 2008 Perşembe, 14:50
Abone Ol google-news

Çevre Bakanlığı'ndan verilen bilgiye göre, hükümet  atmosfere bırakılan zararlı gaz salımını önleme çalışmaları çerçevesinde karbondioksit gazını bir süre toprak altında saklayacak. Hollanda Hükümeti, Shell ve Hollanda Doğal Gaz Şirketi'ne (NAM) 60 milyon Avro destek verecek.

Buna göre Shell, Rotterdam Limanı'ndaki petro-kimya tesislerinden çıkan karbondioksit gazını Barendrecht kasabasında daha önce doğal gaz çıkarılan yataklarda oluşturacak özel kuyularda saklayacak. Aynı şekilde ülkenin güneyinde yer alan Geleen kenti çevresindeki eskiden taş kömürü çıkarılmış olan yataklarda da karbondioksit gazı saklanacak.

İki kuruluşun hazırladığı ve hükümetin benimsediği projeye göre, iki merkezde en az ikişer milyon ton karbondioksit gazı bu şekilde 10 yıl süreyle tutulacak. Hükümete göre, yer altında oluşturulacak depolarda karbondioksit gazının saklanması, daha temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının elde edilmesine kadar geçici bir çözüm özelliği taşıyor.

 

Çevre ve insan sağlığı açısından tehlike yok

Uzmanlar, karbondioksit gazının yer altında saklanmasının çevre ve insan sağlığı açısından tehlikeli olmadığını belirtiyor. Ancak toprak altında saklanacak merkezlere yakın noktalarda ikamet eden Hollandalılar ise uygulamaya itiraz ediyor. Hükümetten karbondioksit gazını yer altında saklama izni alan kuruluşlara göre ise halkın itirazına rağmen bu proje kısa sürede sorunsuz şekilde hayata geçirilebilecek.

Hollanda'da yer altında karbondioksit gazı saklanması yönündeki hükümetin önerisine geçen yıl beş büyük sanayi kuruluş yanıt vermiş ve bu amaçla Çevre Bakanlığı'na başvuruda bulunmuştu. Bakanlık tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmelerden sonra Shell ve Hollanda Doğal Gaz Şirketi'ne saklama izni verildi.