Kart yasadışı dinlemeleri sordu

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart Başbakan Erdoğan'a "Emniyet ve İstihbarat Birimleri dışında, Ankara Büyükşehir ya da başka yönetim birimlerinde ortam dinlemesi veya yasa dışı dinleme, izleme, görüntüleme yapan yönetim birimleri yahut gerçek kişiler var mıdır?" diye sordu.

16 Ağustos 2011 Salı, 09:49
Abone Ol google-news

Kart Meclis Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesinde Türkiye'de yasadışı yol ve yöntemlerle ortam dinlemesi yapılmasının yaygın bir hal aldığını söyledi. Kart "Adil yargılamayı ortadan kaldıran, toplumu ayrıştıran, temel hak ve özgürlükleri tehdit eden bu kaotik yapıyı sona erdirmek Hükümet'in asli sorumluluğu kapsamında olmasına rağmen, bu sürecin sübjektif ve konjonkturel olarak himaye edildiği ya da görmezden gelindiği gözlemlenmektedir. Bu tablo; hukuk, adalet ve özgürlükler adına vahim bir tablodur. Bu tablo içinde; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanıyla ilgili olarak, 31 Temmuz 2011 ve 7 Ağustos 2011 tarihlerinde basında ciddi iddialar dile getirilmiştir. İddialarla ilgili olarak kamuoyuna yansıyan cevabi bir açıklamanın olmadığı bilinmektedir" dedi. CHP'li Kart soru önergesinde Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

"Emniyet ve İstihbarat Birimleri dışında, Ankara Büyükşehir ya da başka yönetim birimlerinde ortam dinlemesi veya yasa dışı dinleme, izleme, görüntüleme yapan yönetim birimleri yahut gerçek kişiler var mıdır? Bu yönde bir inceleme -soruşturma mevcut mudur? Yasa dışı ve ortam dinlemesi yöntemleri, Türkiye'de artık bir vakıa olmasına göre, Hükümet, bu süreci neden engelleyememektedir? Yasa dışı telefon dinleme mekanizmalarında etkisi olan odakların, Hükümet'e yönelik olarak da operasyon yapmaları ya da tehditte bulunabilmeleri endişesiyle mi, bu yasa dışı örgütlenmenin üstüne gidilememektedir? Hükümet, neden bu mekanizmayı çökertememektedir? Hükümet, bu kararlılığı neden gösterememektedir?"