"Kayısı can çekişiyor"

Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş, ''Malatya'nın can damarı olan kayısı can çekişiyor'' dedi.

03 Ağustos 2009 Pazartesi, 11:43
Abone Ol google-news

Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş, Malatya Kayısı Üreticileri Birliği Başkanı Ramazan Çetin ile düzenlediği basın toplantısında, üreticilerin kayısılarını satmak için acele etmemelerini istedi.

Pazara indirilen kayısının üreticiden düşük bedellerle satın alındığını ifade eden Polatbaş, şunları kaydetti:

''Kayısı üreticileri çalıştırdıkları işçilerin ücretlerini ödemek için ilk elde ettikleri hasadı pazara indiriyor. Pazara gelen kayısı burada durumu fırsata dönüştürmek isteyenler tarafından düşük ücretlerle satın alınıyor. Malatya'nın can damarı olan kayısı can çekişiyor. Çiftçilerimizden isteğim ürünlerini satmak için acele davranmasınlar. Biraz sabırlı davranmaları gerekiyor. Stoklarda kayısı bulunmadığı için fiyatların iyileşmesini bekliyoruz.''

Ramazan Çetin de dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 80'inin Malatya'dan karşılandığına işaret ederek, ''Çiftçilerimizin aceleci davranmaması gerekiyor. Biraz sabır gösterilmeli. Ayrıca Malatya'nın kayısısına alternatif ürün olabileceği yönündeki ifadeler de gerçeği yansıtmamaktadır. Malatya kayısının alternatifi yoktur. Malatya'nın tüm dağları kayısı olsa yine elimizde kalmaz, tamamını satarız'' diye konuştu.