Kaymakam 'kurgu' dedi, Encü isyan etti

Uludere Kaymakamı İbrahim Halil Şıvgan, Roboski’de yayla yasaklarını protesto edenlere yönelik saldırıların son hedefi olan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün askerler tarafından tartaklandığı ana ait görüntülerin ‘kesinlikle kurgu’ olduğunu öne sürdü. Encü twitter adresinden 'Kaymakam o zaman askerlerin çekmiş olduğu görüntüleri servis etsin' açıklamasını yaptı.

08 Temmuz 2015 Çarşamba, 16:45
Abone Ol google-news

<video:316789>

Devlet dayağı kamerada - VİDEO

Asker sürekli taciz ediliyor

BBC Türkçe’den İlhan Taşcı’ya konuşan Şıvgan, Encü ve beraberindeki gazetecileri tartaklayıp, havaya ateş açan askerleri şu sözlerle savundu: “35-40 derece sıcaklıkta yaklaşık iki haftadır bekleyen asker var. Sürekli onu taciz etmeye çalışıyorsunuz üzerine yürüyorsunuz. Böyle tepki olmaz. Sürekli insanları irrite ettiğiniz zaman arkadan da basın mensupları çekmiş olduğu görüntüler tek taraflı bir görüntü.”

Uludere Kaymakamı  İbrahim Halil Şivgan

(Uludere Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan)

Göründüğü gibi değil

Şıvgan, “O görüntüler kurgu mu?” sorusuna ise, “Kesinlikle. Hiç göründüğü gibi değil. Görüntüleri baştan sonra izledim, son derece sabırlı davranıyorlar. Bu arkadaşlar görevini profesyonelce yapıyorlar” karşılığını verdi.

Encü twitter adresinden verdiği yanıtla isyan etti ve ozaman asker çektiği görüntüleri yayınlasın dedi. İşte Encü'nün attığı tweetler

Ne olmuştu?

‘Güvenlik gerekçesiyle‘ Şirik yaylasının yasaklanmasına karşı başlatılan eylemlerin ikinci gününde, HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü ve beraberindeki gazeteciler tartaklanmıştı. Encü ve gazetecilerin bulunduğu araca askerler tarafından gaz bombası atılmıştı.

Önceki günkü protestolar sırasında da Roboski katliamında kardeşini kaybeden İsa Encü, askerler tarafından açılan ateşle karnından yaralanmıştı.

Devlet dayağı kamerada

'Ferhat Encü'ye saldıran askerler hakkında işlem yapıldı mı?'