KCK davasında yeni duruşma

Diyarbakır'da, terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya ilişkin 98'i tutuklu 175 sanığın yargılanmasına devam edildi.

13 Mayıs 2013 Pazartesi, 16:15
Abone Ol google-news

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu 98 sanıktan 57'si ile 3 tutuksuz sanık hazır bulundu. Tutuklu 41 sanık, mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.
Mahkeme heyeti başkanı, tutuklu sanıklardan Kutbettin Kurt ve Mehmet Akın ile ilgili delil ikamesini okuyarak savunma yapmaları için söz verdi.

Mahkeme başkanı, iddianamede, sanık Kurt hakkında KCK yürütme sözcüleriyle sürekli telefonla konuştuğu ve düzenlenen etkinliklerde terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın görüşme notlarını okuduğu yönünde delillerin toplandığını aktardı.

Sanık Kutbettin Kurt, tercümanı aracılığıyla yaptığı savunmasında, yaptığı telefon görüşmelerinde sadece nevruz etkinliği hakkında konuşmaların geçtiğini ileri sürerek, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini ifade etti.

Sanık avukatlarının tahliyeye ilişkin taleplerinin ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı erteledi.

İstenen cezalar


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 7 bin 578 sayfalık iddianamede, bağımsız milletvekili seçilen Selma Irmak ve Kemal Aktaş ile Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle'nin de aralarında bulunduğu 98'i tutuklu 175 sanık hakkında, "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak", "Terör örgütü üyesi ve yöneticisi olmak" ve "Terör örgütüne yardım ve yataklık etmek" suçlarından 15 yıldan ağırlaştırılmış müebbete kadar değişen hapis cezaları isteniyor.