Kelepçeyi çıkarmayınca midesi ters döndü

Konya'nın Ereğli ilçesinde 63 yaşındaki kadının, 25 yıl önce zayıflamak için taktırdığı mide kelepçesi, rahatsızlanınca kaldırıldığı hastanede ameliyatla çıkarıldı.

15 Ağustos 2011 Pazartesi, 08:28
Abone Ol google-news

Artan ağrıları nedeniyle Ereğli'deki özel bir hastaneye başvuran 63 yaşındaki Müzeyyen Solmaz'ın yapılan tetkiklerinde, 25 yıl önce zayıflamak için taktırdığı kelepçe nedeniyle midesinin ters döndüğü belirlendi.

Bunun üzerine ameliyata alınan Solmaz'ın midesindeki kelepçe çıkarıldı. Ameliyatı gerçekleştiren Ereğli Özel Alman Hastanesi Başhekimi Operatör Doktor Yasin Özkütük, ameliyatın başarılı geçtiğini söyledi.

Hastanın 25 yıl önce Almanya'da fazla kilolarından kurtulmak için midesine kelepçe taktırdığını öğrendiklerini ifade eden Özkütük, şunları kaydetti:

''Mide kelepçelerinin 6 ay ile 1 yıl içerisinde tekrar sökülmesi gerekiyor ancak nasıl olduysa hastanın midesindeki kelepçe 25 yıl boyunca sökülmemiş. İlerleyen zamanlarda midedeki kelepçe kendisini sık sık rahatsız etmiş ancak hayatını bir süre bu şekilde sürdürmüş. Kelepçe kendisini iyice rahatsız etmeye başlayınca hastanemize başvurdu. Yaptığımız ameliyat sırasında kelepçe nedeniyle bir kum saati şeklini alan midenin ters döndüğünü ve mide ortasındaki kelepçenin midenin altı ile üstü arasındaki bağlantıyı kestiğini tespit ettik. 25 yıl önceki teknolojiyle kauçuktan yapılan kelepçe de mideyle organize olmuş. Biz de midenin altı ile üstü arasında yeni bir bağlantı kurduk. Yani midenin altını ve üstünü keserek buraları birbirine bağladık. Dolayısıyla kelepçe nedeniyle ortadan birbirinden ayrılan mide tekrar iki uçtan birbirine bağlanmış oldu. Hastamızın durumu şu anda iyi.''

''Kelepçenin çıkarılması için 80 kiloya düşmem gerektiğini söylemişlerdi''

Sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Müzeyyen Solmaz ise 25 yıl önce Almanya'da zayıflamak için başvurduğu bir hastanede midesine kelepçe takıldığını söyledi.
Kelepçenin çıkarılması için 1 yıl sonra tekrar hastaneye gelmesi gerektiğinin söylendiğini ifade eden Solmaz, ''Bir yıl sonra aynı hastaneye gittiğimde kelepçenin sökülmesi için 80 kiloya düşmem gerektiğini söylemişlerdi. Ben de 80 kiloya düşemeyince 25 yıldır midemde kelepçe ile yaşadım. Son iki aydır da midemdeki rahatsızlık artmaya başladı. Sık sık istifra ediyordum. Şimdi gayet iyiyim'' dedi.