Kemal Alemdaroğlu yoğun bakıma alındı

Ergenekon Tutuklusu Kemal Alemdaroğlu, hastalığının ağırlaşması üzerine yoğun bakıma alındı. Bilgiyi tedavi için hastaneye götürülen Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu verirken, Hilmioğlu gördüklerini Tuncay Özkan'a anlattı. Hilmioğlu, Alemdaroğlu için "Canlı cenaze gibiydi" ifadesini kullandı.

31 Ocak 2014 Cuma, 21:32
Abone Ol google-news

Türkiye'de uzun tutukluluk süreleri ve hasta mahkumların sorunları tartışılırken Ergenekon tutuklusu Kemal Alemdaroğlu'nun Silivri Devlet Hastanesi Yoğun Bakım ünitesine alındığı öğrenildi. Tuncay Özkan'ın yazdığı mektupla ortaya çıkan bu durum, Özkan'ın hücre arkadaşı Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun kontrol amacıyla hastaneye götürülmesi sonrasında ortaya çıktı. 

Tuncay Özkan, cezaevinden yazdığı son mektubunda "ACİL" ifadesiyle şu bilgileri paylaştı:

"Silivri tutsaklarından, İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu hastaneye kaldırıldı. 29 Ocak Çarşamba günü, eşiyle kapalı görüşü sırasında fenalaşan Alemdaroğlu, acil olarak Silivri devlet hastanesine kaldırıldı. O günden bu yana yoğun bakım ünitesinde tedavi altında tutulan Alemdaroğlu 75 yaşında ve iki haftadır ağır sağlık sorunları yaşıyor. Ateşi 40'ın üzerine çıkıyor."

"Hekimliğimden utandım!"

Özkan, kontrolden gelen Hilmioğlu'ndan da hastanedeki durum hakkında bir şeyler yazmasını istedi. Özkan'ın isteğini kabul eden Hilmioğlu, mektuba, şunları yazdı:

"Hekimliğimden utandım! Hekimler de hakimler gibi artık mesleklerini özgür iradeleri ile yapamıyorlar. Kimisi korkudan, kimisi galiba paralel devlet olgusundan... Ailemizle görüş günü olan Kemal Alemdaroğlu ile de koridorda karşılaştım. Kendisi son derece ağır hasta görünümünde idi. Ayakta bile zor duramazken adeta canlı bir cenaze gibiydi. Zaten eşi ile ancak 15 dakika görüş yapabilmiş ve rahatsızlanması üzerine görüşmeyi kesip hastaneye kaldırdılar. Suçsuz insanları cezaevine hapsetmek için çok kolay hukuk bulan bir ülke, ama aynı suçsuz insanları tahliye etmek için bir türlü hukuk bulamayan bir ülke. İşte Türkiye'nin hali!"