"Kendinize çekidüzen verin"

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, altın sektörü temsilcilerine, "Hepinizi suçlamayayım ama kayıt dışındasınız, kendinize çekidüzen vermek zorundasınız" dedi. Unakıtan, altının tasarruf amaçlı bir yerde saklandığını da ifade ederek "Türkiye'yi bu alışkanlıklardan vazgeçirmemiz lazım. Altını yastık altındaki tasarruf olarak saklamamamız lazım" dedi.

27 Kasım 2008 Perşembe, 12:14
Abone Ol google-news

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Uluslararası Altın Zirvesi'nde, sektörün en önemli dertlerinden birisinin piyasalar, diğerinin de Maliye Bakanı olduğunu söyledi. Unakıtan, "Vergiler şöyle, vergiler böyle... Sayın İmam Altınbaş bunları sıraladı. 'Kıymetli taşlar, bir endüstri ham maddesidir. Onun için vergi olmaz' diyor. Sayın Altınbaş, endüstri ham maddesi olup da vergi almadığım bir madde yok. Hurda demirden bile alıyorum" diye konuştu.

Dünyanın veya bulunulan ekonominin en yüksek alım gücüne sahip insanlar tarafından alınan bir metadan vergi almamanın olmayacağını ifade eden Unakıtan, "İhracat için yapalım bir şeyler... Çalışalım" dedi. Sektörün kayıt içi alınması konusuna da değinen Unkakıtan, kendisinin istatistik müdürü olmadığını ifade etti.

Unakıtan, kayıt içine almanın da vergi almak demek olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:  "Vergi almamışım, kayıt içine almışım ne yapayım ben öyle kayıt içini... İstatistik müdürümüz var. Her şeyi sayıyor, vergi yok, bir şey yok. Ne işe yaradı o. Biz sektörün gelişmesinden, ilerlemesinden memnunuz. Dünya çapında başarılar sağlamanız bizi gururlandırıyor. Ama bana da bir şey düşmesi lazım. Maliye Bakanı olduğumda ilk yaptığım şeylerden biri altın ile ilgili kazancın tespitinde... Eskiden altın durduğunda fiyat arttı, kazandım, fiyat düştü, kaybettim yok. Kilosunda bir şey artıyor mu? Senin kazancın odur. Ona göre düzenleme yap. Ben o adımı attım. Bekledim, bekledim karşı bir adım yok. Bana azıcık orada yamuk yaptınız. 'Bu ortalamalara bakma, önüne gelen kendini kuyumcu yazdırıyor, ortalamalar düşüyor' dediniz. Peki kardeşim o da tamam. Baktım baktım yok. Sonra maliyeciler o uygulamayı kaldırıvermişler."KDV'deki sorunla ilgili tebliğ

Kemal Unakıtan, sektör temsilcilerine bir müjde vermek istediğini de ifade ederek "Altın madencileri bakımından KDV'de bir sorun vardı. O sorunu biz kanunla kaldırmıştık. Şimdi tebliğin çıkması lazım. Herhalde tebliği de 15-20 güne kadar çıkar" dedi.

Altında ne ÖTV, ne de KDV aldıklarını hatırlatan Unakıtan, altının cazibesi bulunduğunu, kendisini bile buraya getirdiğini, bir çok programı olmasına rağmen, altın zirvesine katıldığını söyledi.

"Bu sektör bir araya gelecek, Maliye Bakanı ile oturacak, belli uzlaşmanın içine girecek" diyen Unakıtan, Türkiye'ye önemli miktarda yabancı sermaye girdiğini, ancak bu sektöre gelmediğini söyledi. Unakıtan, sektör temsilcilerine hitaben şunları kaydetti:

"Hepinizi suçlamayayım ama kayıt dışındasınız, kayıt içinde değil ondan gelmezler. Kendinize çeki düzen vermek mecburiyetindesiniz. Dünya çapında adamsınız fakat bir tane kayıt içinde tam olmadığınız için... Yabancı sermaye geliyor size, konuşuyor, ediyor, 'Çıkar bakalım defterleri'... Yok bir şey. İşte orada ip kopuyor. El ele verelim. Bana yamuk yapmayın. Hep beraber bu sektörü ilerilere, dünyanın 1 numarası haline getirelim. Olur mu? Olur... Artık üçüncüsünüz, ikincisiniz, birinci niye olmayasınız? Birinciler gökten zembille inmedi. El ele verme zamanıdır. Ya siz kendinizi çevirin, ya ben sizi çevireyim. Otobana girelim. Siz de memnun olun, ben de memnun olayım.""Kriz geçici"

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'de altını yastık altındaki tasarruf olarak saklamamak gerektiğini belirtti.Unakıtan, Uluslararası Altın Zirvesinde, bugünlerde yaşanılan krizin dünyanın krizi olduğunu, dünyanın da bu krizi beklemediğini ve şaşkınlık içerisinde bulunduğunu ifade etti.Türkiye'nin son zamanlarda yapmış olduğu değişimlerle global ekonomiye daha fazla entegre olmaya başladığını anlatan Unakıtan "ABD'de alınan iyi bir karar anında buraya yansıyor. Buralarda bir bakıyorsunuz borsalarda bahar havası esiyor, bir bakıyorsunuz kış olmuş her taraf soğuk buz gibi" diye konuştu.

Eskiden beri önlemler aldıklarını ifade eden Unakıtan, krizin olağanüstü hal olduğunu, devamlılık arz etmediğini, bunun geçeceğini söyledi."Geçici olan bir şeyin üzerinde de çok fazla enseyi karartmanın alemi yok" diyen Unakıtan, bunun önlemini almak ve üzerinde çok dikkatli durmak gerektiğini, hükümetin geceli gündüzlü bunun üzerinde çalıştığını, gerekli önlemleri aldıklarını, almaya da devam edeceklerini söyledi.

Unakıtan, yapılan araştırmalara göre dünyadaki altın rezervinin 42 bin ton olduğunu, Türkiye'deki altın rezervinin de 6 bin 500 ton olarak ifade edildiğini hatırlatarak, Türkiye'de altın üretiminin başladığını, arama çalışmaları sonunda 700 tonluk bölümün hazır hale getirildiğini bildirdi.

Sektörün 250 bin kişiye istihdam sağladığını, Türkiye'nin altın ve mücevherat ürünlerinde de 141 ülkeye ihracat yaptığını anlatan Unakıtan, "Bazı çulsuz ülkeler hariç hepsine satıyor, çünkü her yerde bunun alıcısı var. Hanımların olduğu yerde bu alınır" dedi.

Unakıtan, sektördeki ithalat ve ihracat rakamlarına da değinerek, 6 milyar doları aşkın ithalat, 1 buçuk milyar dolar oranında da ihracat bulunduğunu kaydetti.Yastık altındaki altın

Kemal Unakıtan, altının para gibi olduğunu, tasarruf amaçlı bir yerde saklandığını da ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye'yi bu alışkanlıklardan vazgeçirmemiz lazım. Yani altını yastık altındaki tasarruf olarak saklamamamız lazım. Çünkü yastık altındakilerin ekonomiye hiçbir faydası yok. Onları ekonomiye kazandıracak, ivme verecek bir araç haline getirmemiz gerekir. İstanbul Altın Borsası bu anlamda çok önemli. Önemli ama oradaki işlemleri arttırmamız altın üzerinde yaptığımız muameleleri çoğaltmamız türevlerini yapmamız lazım. Bunun için de kayıt içi çok önemlidir."

Unakıtan, Türkiye'nin kuyumculuk sektöründe Hindistan'dan sonra en fazla altın işleme kapasitesine sahip ülke olduğunu da vurguladı. Kamu vicdanın çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Unakıtan, "Bana 'etten, sütten, sudan, ekmekten vergi alıyorsun, mücevherattan almıyorsun. Bu ne biçim iş?' diyor. Halbuki bilmiyor ki, mücevherat üzerinde yüzde 20 gibi ÖTV var. KDV yok ama ondan çok daha fazla ÖTV var. Onu da bazı art niyetliler görmek istemiyor, istismar ediyor. Kamuoyunu etkiliyorlar" diye konuştu.

Bu duruma engel olmak gerektiğini, sektörün buradaki gayretlerinin önemli olacağını dile getiren Unakıtan, sektör temsilcilerinin kendilerine geldiğini ve onlarla çeşitli toplantılar yaptığını anlattı.

Maliye Bakanlığı olarak çok yükleri bulunduğunu ifade eden Unakıtan, "Ümit ediyorum bir çözüm buluruz ve bu sektörün önünü daha da açarız. İnanın sizin kadar isteyenlerden birisi de benim ama buna adaletli bir çözüm bulalım. Bu çözüm herkesi rahatlatsın" şeklinde konuştu.