Kıbrıs için Montrö Müzakereleri

BM Genel Sekreteri Ban, KKTC ve Rum Kesimi liderleri Akıncı ile Anastasiadis Mont Pelerin’de zirve öncesinde basına samimi görüntüler verdi.

07 Kasım 2016 Pazartesi, 21:30
Abone Ol google-news

Kıbrıs sorununun çözümü için Birleşmiş Milletler gözetimindeki beş günlük müzakere maratonu, İsviçre’nin Montrö kentinde dün başladı. Mont Pelerin kasabasında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis’in katıldığı zirve öncesi bir basın toplantısı düzenleyen BM Genel Sekreteri Ban ki-Mun, İsviçre hükümetine ev sahipliği için teşekkür etti. BM Sekreteri, son 18 ayda iki liderin yürüttüğü süreçte önemli aşama gösterildiğini vurgularken hassas konuların hâlâ çözüm beklediğini, müzakerelerde kritik bir noktaya gelindiğini kaydetti.

Türk tarafı Mont Pelerin’de toprak ve haritanın görüşülebileceğini ancak bununla birlikte “Güvenlik ve Garantiler” başlığının ele alınacağı 5’li konferansın tarihinin belirlenmesini istiyor. Rum tarafı ise toprak konusunda tatminkâr bir ilerleme olmazsa 5’li konferans tarihinin belirlenmeyeceğini vurguluyor. Mont Pelerin zirvesinde sadece toprak değil, sorunu oluşturan tüm başlıklar masada olacak. Akıncı, geçen hafta yaptığı konuşmada, “Bu 50 yıl sonra üzerinde bir 50 yıl daha konuşmaya devam edebileceğimiz bir konu değil. BM de dahil olmak üzere herkes bunun farkında” demişti. Anastasiadis ise iki tarafı da fırsatı değerlendirmeye çağırmıştı.