Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi de AİHM'e başvuruyor

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Kıbrıs Kilisesi'nin, haklarını ihlal ettiği ve kuzeydeki mülklerine el koyduğu gerekçesiyle Türkiye hakkında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağını bildirdi.

22 Ağustos 2009 Cumartesi, 10:22
Abone Ol google-news

Cyprus Mail'in haberine göre, resmi Polonya ziyareti dönüşü açıklama yapan Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II.Hrisostomos, Türkiye'nin Kıbrıs Kilisesi'nin, haklarını ihlal etti ve kuzeydeki mülklerine el koyduğu gerekçesiyle, Eylül ayında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağını açıkladı.

Hrisostomos üçlü dava açacaklarını, davanın Türkiye'nin, din adamları ve halkın kuzeydeki Hristiyan mekanlarını ziyaret etmesine, buraları korumasına ve kullanmasına izin vermemesiyle ilgilendirileceğini belirtti.

Hrisostomos Kıbrıs'ın kuzeyine vatandaşlık verilen Türklerin yerleştirilmesine karşı olduklarını da kaydetti. Gazete kuzeydeki birçok kilisenin 1974'ten bu yana ahır, dükkan, kümes, gece kulübü, kütüphane, kültür merkezi, morg, cami ve askeri tesis olarak kullanıldığı iddia etti.