Kıbrıs seçimi İngiltere basınında

İngiltere basını, Başbakan Eroğlu'nun zaferi ile sonuçlanan, KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimleri için "Kıbrıs Türk liderlik seçimini bir şahin kazandı", "Birleşme müzakereleri tehlikeye girdi", "Ankara'nın AB hedefine darbe" gibi yorumlarda birleşti.

19 Nisan 2010 Pazartesi, 08:59
Abone Ol google-news

Kıbrıs'ta dün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimi İngiliz basınına da konu oldu.

Times: Ankara'nın AB hedefine darbe

"Kıbrıs'ın yeniden birleşmesine karşı çıkan bir şahin, Kuzey'deki kopmuş devletin cumhurbaşkanı olarak seçilerek Ankara'nın AB hedefine bir darbe vurdu. Az İngilizce konuşan 72 yaşındaki doktor ve tecrübeli bir politikacı olan Sayın Eroğlu, Sayın Talat'ın hızlı bir barış anlaşmasını sağlama sözünü yerine getirememesinden kaynaklanan hayal kırıklığından yararlandı. Sayın Eroğlu, görüşme masasından pek de ayrılamaz. Çünkü sürecin devamını isteyen Ankara, Kuzey Kıbrıs'ı finanse ediyor ve Türkiye'nin Kıbrıs birleşmediği sürece AB'ye katılma olasılığı yok."


Telegraph: Adadaki süreç çökerse bölgesel istikrarsızlık artar

"Şahin Kıbrıslı Türk politikacısı cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı. Adadaki bölünme, şimdiden Türkiye'nin AB hamlesini olumsuz etkiliyor ve barış müzakereleri çökerse süreci durdurabilir. Türkiye bir NATO üyesi olduğuna göre, böyle bir gelişme, askeri ittifak ile AB arasındaki işbirliğini felce uğratabilir ve bölgesel istikrarsızlığı artırabilir."


Guardian: Türk hükümeti taraf tutmamaya özen gösterdi

"Kıbrıs Türk liderlik seçimini şahin bir rakip kazandı. Türk hükümeti, seçimde taraf tutmamaya özen gösterdi ancak kim kazanırsa kazansın barış müzakerelerinin sürmesi gerektiğini açıkça dile getirdi."