Kılçdaroğlu, Dilan ve Meral'i ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da 1 Mayıs'ta yaşanan olaylarda ağır yaralanan Dilan Alp hakkında "17 yaşındaki bir kız çocuğunun üzerine yüzlerce polis salmak demokrasi mi?" dedi.

05 Mayıs 2013 Pazar, 18:11
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Feshane Uluslararası Fuar ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 7. Giresun Günleri’ne katıldı. Stantları dolaşırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, İstanbul’da yaşanan 1 Mayıs olaylarıyla ilgili olarak, “Gazı kullanan kim? AKP’nin kendi kadroları. Talimatı veren kim? Başbakan. Başbakan ne söyler? Yalan söyler. Yalan söyleyen adamdan başbakan olmaz. Bizim gazımız yok; bizim aklımız, insan sevgimiz var. Biz insanları yürekten severiz ve onların düşüncelerini özgürce dile getirmelerini isteriz. Gazı olanlar düşünceye, insan haklarına karşıdırlar. O nedenle bizimle AKP arasında çok büyük farklar var” diye konuştu.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun  marjinal gruplara müdahale edildiğini söylemesi ve kendi partilerinin kortejine de müdahale edilmesinin hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu şu cevabı verdi;
“Marjinal olan, insanların anayasa ve yasalardan kaynaklanan haklarını kullanırken dağıtılmasıdır. Neden dağıtıyorsunuz, neden gaz sıkıyorsunuz? Düşünce özgürlüğü var. Ben, ‘İstanbul Valisi’ni şöyle yaptı’ diye değerlendirmek istemem, benim muhatabım Başbakan’dır. Bu ülkenin Başbakanı ‘Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanıyım’ diyemiyor. Sorunumuz da o zaten”

Kılıçdaroğlu daha sonra 1 Mayıs’ta çıkan olaylarda yaralanan Dilan Alp ve Meral Dönmez’i tedavi gördükleri Bahçelievler’deki özel bir hastanede ziyaret ederek ailelerine “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Hastane çıkışında açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Alp ve Dönmez’in sağlık durumlarının iyiye gittiğini ve yarın (bugün) yoğun bakımdan çıkabilme ihtimallerinin bulunduğunu açıkladı. Kılıçdaroğlu burada yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:
“Onlar, hak etmedikleri bir şiddeti gördüler. Recep Tayyip Erdoğan’a örnek olsun bu, görsün. İnsanlar bayramlarını kutlamak istiyor. Bu anayasal bir hak. Ancak anayasa ve yasalar bir tarafa bırakılıp, insanlara biber gazı sıkılarak zulmediliyor. CHP’yi suçluyorsunuz. CHP’nin gazı varmış. Yani bunlarda akıl yok galiba. Valiye talimat veriyor, şiddet uyguluyor. 17 yaşındaki bir kız çocuğunun üzerine yüzlerce polis salmak demokrasi mi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ‘1 Mayıs’ta uygulanan şiddet’ konusunda kararı var. Sayın Başbakan bunu okusun, sonra aynaya baksın yüzü kızarıyor mu?”

Fotoğraf: Kayhan Ayhan