Kılıçdaroğlu: Diktatör bozuntusu hesap verecek

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Dündar ve Gül’ün tutukluluğuna tepki göstererek, basının özgür olmadığı bir ülkede toplumun da özgür olamayacağını söyledi. Dündar’a “bedelini ağır ödeyecek” diyen Erdoğan için “diktatör bozuntusu” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, “Bunun hesabını sen vereceksin, sen” diye konuştu.

15 Aralık 2015 Salı, 23:43
Abone Ol google-news

<video:448527>

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MİT TIR’larındaki silah ve mühimmat görüntülerini yayımlayan Can Dündar için “Bunun bedelini ağır ödeyecek” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı “diktatör bozuntusu” diye niteleyerek “Bunun hesabını sen vereceksin, sen” dedi. CHP’nin TBMM’deki grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu şu mesajları verdi:

Keşke kahvaltıya gitseydim: Silivri’ye gittim. Keşke Silivri’ye değil de bir gazeteye girip kahvaltı yapabilseydim. İki gazeteci arkadaşımı ziyaret ettim, oturduk uzun uzun konuştuk. Basının özgür olmadığı bir ülkede toplum da özgür değildir. İnsani Gelişmişlik Endeksi yayımlandı, 69. sıradaydık. 72. sıraya geriledik. Kim önümüze geçti? Lübnan, Kosta Rika ve İran. “Bunun hesabını verecekler” diyor bir diktatör bozuntusu, bunun hesabını sen vereceksin, sen. Hiç kimsenin Türkiye’nin onuruyla oynamaya hakkı yoktur.

O uçakta ne işiniz var: Cumhurbaşkanı geliyor, bir gazetecinin aklına, ‘Şu gazetecilerin tutukluluğunu sorayım’ diye gelmiyor. Korkuyorsanız, o uçağa niye biniyorsunuz? Dünyanın sorduğu soruyu sormaktan korkuyorlar, iyi de o uçakta ne işiniz var?

Sen de işgal ediyorsun (Musul krizi konusunda): ‘Biz oraya davetli olarak gidiyoruz’ dediler en yetkili ağızdan. Irak’ın Başbakanı, Dışişleri Bakanı ‘davet etmedik’ diyor. ‘Efendim onlardan mı izin alacağız, gideriz’. Rus uçağını niye düşürdün? Onların toprağını işgal ediyorsun, izin almıyorsun. Bu çifte standardı dünya görmez mi zannediyorsun? Araya bir sürü insan girdi ve Türkiye geri çekildi. Türkiye’nin onuruyla oynama hakkını size kim verdi?

Hendekler: Hendekleri kazanlar şunu unutmasınlar; Türkiye’ye en büyük kötülüğü siz yapıyorsunuz, böyle bir şey olabilir mi? Güvenlik güçleri bir kentin meydanlarında gezmeyecekse nerede gezecek?

17-25 Aralık: 17-25 Aralık aynı zamanda yolsuzlukları anma haftası. Birileri sanıyor ki biz unutacağız. Hiç meraklanmayın, tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak bizim namus borcumuzdur.